Jaké jsou příčiny častého močení a pálení?

Příčiny častého močení a pálení mohou signalizovat různé podmínky v závislosti na pohlaví osoby. U žen jsou tyto příznaky obvykle způsobeny infekcí močového měchýře nebo infekcí močových cest (UTI), avšak v některých případech může být výsledkem pohlavně přenosné nemoci (STD). U mužů jsou infekce močových cest poměrně vzácné z důvodu délky močové trubice. Nejčastější příčinou častého močení a pálení u mužů je obvykle spojena se STD.

Urethra je trubice, která odvádí moč z těla. U žen je otevření trubice velmi blízko konečníku a rektální bakterie mohou být snadno přeneseny do močové trubice. Jakmile tam někdy dochází k migraci bakterií do močového měchýře nebo dokonce do ledvin. Umístění močové trubice v anatomii mužů způsobuje, že je mnohem méně náchylná k bakteriálním infekcím. Z tohoto důvodu jsou ženy mnohem náchylnější k UTI než muži.

Dalším stavem, který někdy způsobuje časté močení a pálení, je cystitida nebo zanícený močový měchýř. To je obvykle způsobeno bakteriemi a je typicky považováno za typ UTI. Jiné příčiny cystitidy, které nejsou způsobeny bakteriemi, zahrnují použití katétru a reakce na některé typy léků. Pokud se ponechá neléčen, může se cystitida rozšířit do ledvin a způsobit mnohem závažnější stav. Stejně jako u většiny typů UTI, léčba obvykle zahrnuje průběh antibiotik.

Chlamydie je považována za nejčastěji se vyskytující STD a věří se, že postihuje více než 3 miliony lidí každý rok. Spolu s hořícím při močení, chlamydia často zahrnuje výtok z pochvy nebo penisu. Příznaky chlamýdií se mohou zastavit bez léčby, ale infekce může být přítomna v těle. To vede k tomu, že mnohí lidé nesou nemoc, aniž by to věděli, což je pravděpodobně jeden z důvodů, proč je tak šíře šíření nákazy.

Další STD, která může způsobit časté močení a páření u mužů i žen, je kapavka. Kaporavice je další STD, která někdy vede nediagnostikem, protože mnoho lidí nemá žádné symptomy vůbec. K nahavání může dojít v pohlavních orgánech, konečníku nebo krku. To je považováno za vysoce nákazlivé, a pokud je ponecháno neléčené, kapuce může mít vážné vedlejší účinky.

Léčba chlamýdií a kapavky obvykle zahrnuje antibiotika. Navíc kvůli riziku nákazy jsou lékaři často zákonem pověřeni požadováním 60denní sexuální anamnézy u pacientů, kteří mají některou z těchto onemocnění. Lékaři obvykle potřebují znát jména a kontaktní informace sexuálních partnerů, aby byli těmto osobám informováni, že mohou být ohroženi.