Jaké jsou některé léčby roztrhané chrupavky?

Léčba roztrhané chrupavky se liší podle typu chrupavky, která byla roztrhaná, a rozsahu úrazu. V mnoha případech je léčba akutní a zahrnuje léčbu ledem, odpočinek a nesteroidní protizánětlivé léky. V jiných případech může být nutná operace k opravě nebo odstranění poškozené chrupavky. Přístup k léčbě může být postupný i v závislosti na příčině.

Chrupavka je pružný materiál mezi kosti tělních kloubů. Nejčastějším místem roztrhané chrupavky je koleno. Nicméně, chrupavka v bedra, lokte, rameni a kotníku může být také zraněna. Poškozená chrupavka je výsledkem poranění nebo traumatu nebo přirozené degenerace. Sportovci jsou náchylní trpět roztrhanou chrupavkou a riziko poranění nebo poškození chrupavky se u starších lidí zvyšuje.

Chrupavka postrádá konstantní zásobení krví, což snižuje hojení, ale v některých případech se buňky mohou opravit. Když lékař zjistí, že osoba poranila nebo roztrhla chrupavku, může doporučit ledovou terapii ke snížení otoku a protizánětlivé léky proti bolesti, jako je ibuprofen, v kombinaci s odpočinkem. Pokud je rozsah trhliny dost hrozný, může být nutná operace. Možnosti chirurgie mohou zahrnovat opravu nebo odstranění, ačkoli odstranění je častější. V případech, kdy se chrupavka může úplně odtrhnout od kosti a může se uvolnit, což způsobuje bolestivé zásahy do funkce kloubů, roztrhaná chrupavka může být chirurgicky odstraněna.

Symptomy, které mohou vyplynout z roztrhané chrupavky, zahrnují otok v postižené oblasti a lokalizovanou bolest nebo nepohodlí. Lékař diagnostikuje roztrhanou chrupavku tím, že zkontroluje anamnézu a vyhodnotí jakákoli konkrétní poranění nebo trauma, dokončí fyzikální vyšetření a někdy uspořádá obrazový diagnostický test. Pokud dojde k selhání akutní léčby a fyzikální terapie, nebo pokud dojde ke zhoršení poranění, může být nutné provést operaci.

Pokud trpíte bolesti kloubů, otoky a nepohodlí a věříte, že je způsobena zraněním, měli byste se podívat na svého lékaře. Pokud jste nezaznamenali žádné zranění, které by mohlo způsobit vaši bolest, mohlo by to být způsobeno základním problémem a měli byste požádat svého lékaře o postoupení odborníkovi na ortopedii.