Jaké jsou běžné příčiny zvýšeného vaginálního výtoku?

Vaginální výtok je zcela přirozený a normální výskyt, ale když se zvyšuje, může být pro některé ženy alarmující. Mnohokrát, například když kolísají hladiny estrogenu, je to normální. Jinak může zvýšené vaginální výtoky indikovat zdravotní potíže. Některé infekce a nemoci mohou například způsobit zvýšení množství vaginálních sekrecí.

Jedním z běžných důvodů pro zvýšení vaginálního výtoku jsou normální výkyvy hormonů, které žena během svého menstruačního cyklu zažívá. Když stoupají hladiny estrogenu, stimulují se krční žlázy, aby vytvořily více hlenu. To se obvykle vyskytuje během ovulace a pár dní před obdobím ženy. Tento extra hlen umožňuje spermie cestovat do dělohy, aby oplodnil vajíčko.

Vaginální výtok se také obvykle zvýší během těhotenství. K tomu dochází také kvůli špičce hladin estrogenu. Více estrogenu je třeba během těhotenství než kdykoli jindy.

Některé infekce také způsobují zvýšené vaginální výtoky. V těchto případech je nadměrný výtok znamením většího problému a může to být zvláštní barva nebo má zápach.

Sexuálně přenosné nemoci mohou také způsobit abnormální výtok z pochvy. Chlamydie a kapavka mohou například produkovat žlutý vaginální výtok. Toto vyprazdňování může také mít špatný zápach a může být doprovázeno svěděním.

Infekce kvasinek může rovněž představovat zvýšený vaginální výtok. Tento výtok je obvykle tlustý a bílý. Mnoho lékařů to popisuje jako podobnou tvarohu. Může také znatelně špatně působit a oblast může svědit.

Bakteriální vaginóza se týká nerovnováhy bakterií v pochvě. Tato nerovnováha může být způsobena doučováním nebo několika sexuálními partnery. Nadbytečný vaginální výtok způsobený tímto stavem může být šedý a má silný rybí zápach. Může také způsobit pálení a svědění.

Některé nádory mohou také způsobit zvýšené vaginální výtoky. Cervikální nádory často způsobí, že cervikální žlázy produkují nadbytek hlenu. Tento hlen je obvykle bílý, s krémovou strukturou. Nadbytečné vypouštění způsobené těmito růstmi obvykle nemá silný pach.