Jaké jsou běžné příčiny zjizvení ledvin?

Obličejová jizva se vyskytuje v malých krevních cévách v ledvinách, známých jako glomeruly, a tak je také známá jako glomeruloskleróza. Příčina je často neznámá, ale v mnoha případech je výsledkem infekce, nemoci, přebytku toxinů nebo zneužívání drog. Mezi běžné příčiny patří diabetes, lupus, infekce močových cest a strep throat. Jizva ledvin může být zpomalena, ale po poškození se nedá zvrátit. Pokud není léčena a ošetřena včas, může to vést k selhání ledvin.

Jednou z nejčastějších příčin jizvení ledvin je cukrovka. Ledviny jsou zodpovědné za filtrování krve, a když je přítomna nadměrná hladina glukózy, způsobuje, že ledviny pracují tvrději při udržování čisté krve. To může nakonec vyústit v vysoký krevní tlak a jizvy. Osoba trpící cukrovkou může pomoci při prevenci tvorby jizev udržováním hladiny cukru v krvi správnou výživou, cvičením a užíváním léků podle pokynů.

Lupus je další častou příčinou zjizvení ledvin. Jedná se o chronickou autoimunní poruchu, která nejčastěji způsobuje záněty v kloubech, ale může také ovlivnit ledviny. Toto onemocnění může způsobit zánět v glomerulích, který pak přispívá k jizvěním jater. Jiné zánětlivé onemocnění, které způsobují zánět ledvin, mohou také způsobit zjizvení.

Infekční onemocnění, jako jsou infekce močových cest, kožní infekce nebo strep throat, mohou také přispět k zjizvení ledvin. Je to proto, že infekce může způsobit, že tělo produkuje nadměrné množství protilátek, které by pak mohly skončit v glomerulích a způsobit zánět. Jiné příčiny ledvinových jizev zahrnují chronické onemocnění jater, zneužívání drog a záněty nebo ztvrdnutí tepen v ledvinách. Vysoký krevní tlak a vysoké hladiny cholesterolu také hrají roli při zjizvení ledvin.

Jizvy v ledvinách mohou být detekovány pomocí analýzy moči. Test je schopen detekovat vysoké hladiny bílkovin nebo červených krvinek, což jsou časté známky ledvin nebo jizvení. Biopsie může být také nezbytná, protože pomáhá při odhalování poškození ledvin.

Ačkoli neexistuje lék na zjizvení ledvin, jsou k dispozici léky a léčby, které zabraňují dalšímu poškození ledvin. Dieta s nízkým obsahem tuku, bílkovin a soli může pomoci při zpomalení progrese jizvy. Mohou být také užitečné protizánětlivé léky, antibiotika a doplňky vitaminu D. V těžkých případech může být provedena dialýza ledvin nebo transplantace ledvin, aby se zachránil život jednotlivce.