Jaké jsou běžné příčiny hnisu v dásně?

Pus v dásně je téměř vždy způsoben bakteriální infekcí, ačkoli jak se tato infekce objevila a co ji způsobilo, může se lišit od člověka k člověku. Špatná ústní hygiena je často na vině. Lidé, kteří pravidelně nehromažďují zuby a zuby, hrozí, že se mezi zuby a dásněmi zasejí potraviny a jiné částice, a když se tyto zbytky rozpadnou a rozpadají, mohou se stát velmi škodlivé. Zánět zubních zásuvek, obvykle na úrovni vazů, může také vést k rozbité kůži a potenciální infekci, stejně jako zánětu dásní, která je běžně známá jako onemocnění dásní. Ve všech těchto případech je hnis obvykle jedním z několika příznaků. Běžně se také vyskytuje bolest, něha a otok. Lidé s některými nebo všemi těmito příznaky jsou obvykle povzbuzováni k tomu, aby dostali rychlou péči o zuby, aby zabránili zhoršování věcí.

Pus je typicky imunitní odpověď na hnisavou infekci. Ve většině případů je tlustá a lepkavá a má sklon k nažloutnutí. Jedná se o obranný mechanismus imunitního systému, ale je také známkou toho, že je něco vážně špatné, zvláště pokud se vyskytuje v dásně. Léčba obvykle závisí na tom, jak se nachází infekce, tak i na tom, co ji konkrétně způsobilo – což znamená identifikovat, proč se bakterie, které se dopouštějí infekce, nacházejí v prsou.

Zubní lékaři a jiní lékaři často zdůrazňují důležitost dobré hygieny ústní dutiny, často chápané jako pravidelné kartáčování a zubání zubů. Některé z nich se vztahují k vzhledu a základním společenským očekáváním, ale hodně z nich je skutečně vědecké. Ústa jsou vlhké prostředí, které je v mnoha ohledech perfektním hnízděním pro bakterie a časté zavádění různých částic potravin poskytuje dostatek paliva pro mnoho různých kmenů, aby se dařilo, rostlo a množilo se. Zubní pasty a ústní vody zpravidla zabijí nebo alespoň vymyjí většinu těchto bakterií a pravidelné nanášení zubů odstraní většinu potravy.

Bakterie, které rostou mezi zuby a dásněmi, jsou téměř vždy vyhledávány způsoby, jak se rozšiřovat a stále silněji rostou. Jakékoli škrábance nebo škrábance v dásněch jim mohou poskytnout perfektní příležitost k šíření, a to je obvykle, když nastane hnis.

Pyrrhea, která je zánětem vazů, které drží zuby do jejich zásuvek, může také být na vině. Tento druh problému se často označuje také jako parodontitida. Obvykle se to stane, když mikroorganismy a bakterie proniknou bariérou dásní a začnou jíst na kostní pokrývky, které ukotví zuby. To odhaluje vazy a zásuvky, což z nich dělá zralé cíle pro bakteriální útok. Když k tomu dojde, tělo často reaguje tím, že zanechá hnis na pokrytí postižené oblasti a pokusu vyplavit bakterie.

Když je pyorrhea ponechána neléčena po dlouhou dobu, často vede ke ztrátě zubů nebo abscesu. Pus se často podobá také těmto místům. Ačkoli v případech, jako je tento, hnis nemusí technicky pocházet z dásní, často se tam šíří.

Gumová choroba je další běžnou příčinou. Tato podmínka, která je často označována svým lékařským jménem gingivitida, může být způsobena řadou různých faktorů. Léky na léčbu záchvatů často uvádějí gingivitidu jako vedlejší účinek a hormony také hrají roli; těhotné ženy a ženy, které procházejí menopauzou, jsou často některé z nejvíce ohrožených.

Jedním z nejčastějších příznaků tohoto stavu je krvácení dásní. Neopracované, toto krvácení může otevřít průchod pro závažnější infekci, která může časem vést k hnisu. V mnoha případech to způsobuje, že se lidé vyhýbají zubům, i když zubní lékaři obvykle doporučují, aby křovinořezy pokračovaly i po krvácení, protože krvácení se zastaví, jakmile dásně obnoví své zdraví.

Pus se zřídka vyskytuje izolovaně a perorální infekce obvykle způsobují jakýkoli počet nepohodlných příznaků. Patří mezi ně zduřené nebo bolestivé dásně, zuby, bolest v krku a zduřené žlázy. Pacienti mohou také zaznamenat horečku, bolest hlavy a nevolnost. Infekce, která způsobuje hnis v dásněch, může také způsobit, že se lidé ucítí špatně. Když je hltnut, může způsobit systémovou infekci, která způsobuje horečku, zimnici, nevolnost, bolesti svalů a únavu. Všechny jsou známky toho, že osoba by měla dostat lékařskou pomoc.

Infekce, které jsou natolik zlé, že způsobují tvorbu hnisu, jsou běžně léčeny perorálními antibiotiky. Tyto typy léků jsou silné, ale je téměř vždy nezbytné, aby lidé přijali celé kolo, i když se zdá, že se věci ujasnily. Pokud zůstávají pilulky, infekce nemusí být skutečně uzdravena a v některých případech by se mohla později vrátit ještě silnější. Zubní lékaři mohou také doporučovat antibakteriální ústní vodu, která chrání před škodlivým růstem, a obvykle povzbuzují všechny pacienty, aby pravidelně stříkali a nanášeli.

Obecný zubař je obvykle kvalifikovaný k léčbě většiny menších žaludků. Podmínky, které vyvolávají závažné nebo chronické infekce, však mohou vyžadovat léčbu odborníkem známým jako parodontolog. Tato osoba může být lépe vhodná k tomu, aby pomohla lidem s vážnými problémy s ústy.