Co jsou zadní zuby?

Zub je tvrdá, kalcifikovaná struktura podobná kostě, která se nachází v čelisti. Zuby se používají pro kousání a žvýkání, stejně jako pro vytváření slov. Zadní zuby jsou zuby umístěné na obou stranách zadní strany čelistí. Tyto zuby se nazývají moláry a bicuspidy.

Zuby lze rozdělit na dvě části a tři vrstvy. Části zubu jsou korunka nebo vrchol zubu, který se nachází nad čárou dásní, a kořen nebo část zubu, která drží zub v místě v čelistní kosti. Zub má na vnější straně tvrdou vrstvu, která chrání zub před poškozením nazývaným smalt. Dentin se nachází pod sklovinou a slouží jako sekundární úroveň ochrany. Buničina je měkká, vnitřní část zubu, která zahrnuje ty nervové zakončení, které mohou způsobit bolest a zubní krevní oběh.

Lidské bytosti mají obvykle dvě sady zubů – opadavé zuby a trvalé zuby. Opadavé zuby jsou někdy nazývány dětskými zuby nebo primárními zuby. Trvalé zuby mohou být označovány jako dospělé zuby.

Opadavé zuby začínají růst, když je dítě staré asi šest měsíců, dokud dítě není staré dva a půl roku. Ve věku dvou a půl let by mělo dítě mít 0 zubů. Ve věku od šesti do 12 let začínají děti ztrácet opadavé zuby, zatímco jejich trvalé zuby začínají tlačit směrem k povrchu dásní.

Trvalé zuby se nazývají permanentní, protože většina lidí nemá třetí zub, který by nahradil trvalý zub v případě ztráty nebo poškození trvalého zubu. Lidé obvykle mají v ústech celkem 32 zubů. Většina lidí roste jejich poslední trvalé zuby ve věku od 18 do 25 let.

Dospělé zadní zuby zahrnují tři moláry a dva bicuspidy na horní a spodní čelisti a na obou stranách čelistí pro celkem 20 zubů. Tři moláři, kteří směřují zvenku čelisti směrem dovnitř, se nazývají třetí molární nebo zub moudrosti, druhý molární a první molární. Pokračujeme v pohybu směrem dovnitř na čelisti, první molár je následován druhým bicuspidem a druhý bicuspid je vedle první bicuspid, dokončení zadních zubů.

Ústa mají přední zuby kromě zadních zubů. Přední zuby zahrnují cuspid, laterální řezák a centrální řezák. Účelem předních zubů je snížit nebo roztrhnout jídlo, zatímco zadní zuby se používají k mletí a žvýkání jídla.