Co jsou orthotická zařízení?

Ortopedická zařízení, známá také jako ortézy, jsou nástroje, které se aplikují na lidské tělo, aby vyrovnaly, podporovaly nebo opravily deformity nebo zlepšovaly pohyb kloubů, páteře nebo končetin. Tato zařízení přicházejí do přímého kontaktu s vnějším prostorem těla a používají je pedikáři, lékaři, chiropraktici a fyzikální terapeuti. Existuje mnoho typů ortéz, přičemž nejčastěji se používají odlitky, vložky do nohou a dlahy.

Většina ortopedických pomůcek je prefabrikovaná a následně namontována na pacienta. V některých případech jsou zařízení vytvořena s určitými rozměry, která jsou odebírána od jednotlivého pacienta a jsou známá jako vlastní orthotika. Jiné ortézy jsou vyráběny v různých velikostech, jako jsou malé, střední nebo velké, a pacient je vybaven velikostí, která nejlépe odpovídá jejich tělu. Správné uchycení je důležité, aby nedošlo k dalším problémům způsobeným těsným a nepohodlným zařízením.

Ortopedická zařízení jsou pacientovi vybavena odborníkem známým jako orthotik nebo lékařem, jako je lékař nebo terapeut. Mnoho ortéz je k dispozici na předpis a lze je zakoupit v lékárně. Jiné přístroje, jako například ortopedické vložky, lze zakoupit jako maloobchodní zboží bez nutnosti lékařského předpisu.

Ačkoliv jakékoli zařízení, které se přímo zabývá pohybem kloubů nebo končetin, může být označeno jako orthotické zařízení, nejznámějším a nejrozšířenějším je ortotika. Jsou vyrobeny z mnoha materiálů a mají různé formy v závislosti na individuálním problému pacienta. Všichni mají stejný cíl, jak zlepšit funkci nohou, minimalizovat stres, deformace a bolest, poskytnout podporu, zmírnit tlak a snížit příznaky patologických stavů.

Existují tři primární typy podpěrných nohou, známé jako tuhé, měkké a polotuhé. Pevné přístroje se používají k ovládání funkce nohou a ke zlepšení nebo odstranění bolesti nohou, nohou a zad. Jsou vyrobeny z pevného nebo tvrdého materiálu, jako je plast. Musí být uchyceny těsně k pacientovi, aby se zabránilo a opravilo abnormality nohou, které způsobují bolest ve zbytku těla.

Měkké přístroje jsou zpravidla dostupné každému ve formě orthotických vložek a jsou vyrobeny z měkkého materiálu. Jsou navrženy tak, aby redukovaly šok a tlak a usnadňovaly chodí. Diabetici, pacienti s artritidou nebo nedostatek tkáně na straně nohou a každý, kdo je na nohou dlouhé hodiny, může najít poměrně orthotické pomůcky.

Polotuhé ortopedické pomůcky jsou nejčastěji používány pro sportovce a jsou vyrobeny z měkkých i tvrdých materiálů, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly podporu. Umožňují rovnováhu nohou při sportu nebo pohybu rychle. Myšlenka spočívá v tom, že tím, že zlepší funkci nohou, svaly a šlachy nohou budou pracovat efektivněji a méně nepohodlně.

Přestože ortézy nohou jsou často první věcí, která je na paměti, existuje několik dalších typů běžně používaných orthotických zařízení. Mravenci, kolena a dokonce i některé berle a pomůcky pro vycházky mohou být považovány za ortézy. Bez ohledu na typ, všechny ortézy usilují o stejný výsledek, a to buď zlepšit nebo opravit pohyb těla pro optimální zdraví.