Jaké jsou energetické živiny?

Energetické živiny jsou v podstatě potraviny, které slouží jako důležité zdroje energie pro člověka a zvířata. Do určité míry téměř všechny potraviny poskytují určitou energii, přinejmenším pokud mohou udržovat život a základní metabolické procesy. K tomu, aby se dostalo do této kategorie, musí být poskytovaná výživa obvykle podstatná a trvalá. Sacharidy jsou některé z nejčastějších vměstků a také mnoho tuků. Potraviny v obou kategoriích jsou obvykle vysoké v jednoduchých cukrech, jako je glukóza, a mají lipidové řetězce, které jsou pro tělo snadné rozpadat a rychle se přeměnit na energii. Do jisté míry mohou být také považovány bílkoviny v “energetické” rodině potravin, ale častěji se tyto složitější potraviny používají pro budování svalů a pro napájení dlouhodobého růstu. Oni jsou těžší pro tělo trávit a často přijímat energii spíše než poskytnout to. Většina dietologů a lékařů doporučuje, aby lidé jedli z každé kategorie, aby zůstali zdraví.

Proces, kterým jsou celé potraviny přeměňovány na využitelnou energii a palivo pro tělo, může být něco složité vědy. Existuje mnoho různých elementů, ale na základní úrovni enzymy a kyseliny v zažívacím traktu rozbíjejí potraviny do svých základních složek, pak je dopravují těmito složkami – obvykle přes krevní oběh – kdekoli jsou, jsou zapotřebí. Proces může být rychlý nebo pomalý v závislosti na složitosti a hustotě dotyčné potraviny. Nejvíce takzvané “energetické” živiny jsou ty, které se rychle a snadno rozpadají, často proto, že obsahují vysoké koncentrace cukerných sloučenin. Když se rozpadnou, mohou téměř okamžitě přinést energii do mozku a hlavních svalových skupin.

Všichni lidé denně potřebují alespoň nějaké energetické živiny, avšak požadované koncentrace a koncentrace často závisí na životním stylu a celkové metabolické účinnosti. Sportovci a ti, kteří mají skutečně vážné sporty nebo fyzickou zdatnost, často stráví spoustu času v plánování stravy, aby si byli jisti, že mají v dostatečné míře dostatek energie k zajištění potravin, jako jsou dlouhé plavání nebo vytrvalostní běhy. Existuje mnoho různých teorií o tom, jaké druhy potravin by měly být spotřebovány a kdy pro maximální výkon.

Sacharidy jsou některé z nejběžnějších potravin v této kategorii. Pomáhají chránit svaly, regulují hladinu cukru v těle a mimo jiné pomáhají vstřebávání vápníku. Sacharidy také pomáhají tělu regulovat krevní tlak a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu. Chléb, obiloviny, těstoviny a obiloviny jsou některé z nejznámějších sacharidů, ale většina ovoce a zeleniny jsou také zahrnuty, stejně jako mnoho mléčných výrobků. Odborníci na výživu typicky doporučují, aby lidé konzumovali denně od 6 do 11 porcí jídla bohatých na sacharidy. Odborníci také obvykle doporučují dvě až čtyři porce ovoce a tři až pět porcí zeleniny, aby lidé mohli zažít optimální energetickou funkci.

Tuky, které jsou často považovány za nezdravou součást potravinových skupin, jsou ve skutečnosti jednou z nejdůležitějších živin, pokud jde o poskytování energie lidskému tělu. Některé vitamíny skutečně vyžadují přítomnost tuku, který má absorbovat tělo. Existují tři druhy tuků: nenasycené, nasycené a trans saturované.

Nenasycené tuky jsou velmi považovány za “dobré” tuky, jelikož jejich konzumace v moderování může skutečně zlepšit zdraví. Obvykle jsou rozděleny do dvou kategorií: mononenasycené a polynenasycené a zdravotní experti se obecně shodují, že jsou pro tělo naprosto nezbytným zdrojem energie a mohou ve skutečnosti pomoci předcházet zdravotním problémům, jako jsou srdeční choroby. Tyto tuky lze nalézt v mnoha druzích ryb, zejména makrel a lososů, a různé rostlinné oleje, jako je oliva, řepka a sója. Avokádo je také bohatým zdrojem, stejně jako mnoho stromových ořechů.

Nasycené tuky jsou jedním z tak zvaných “špatných” tuků, které se obvykle nepovažují za užitečné pro tělo a ve skutečnosti mohou představovat problémy, pokud jsou spotřebovány nadměrně. Přesto jsou často obsaženy v tucích v širší skupině “energetických živin”, protože jsou způsoby, jak mohou tělu dodat palivo. Potraviny, které mají vysoký obsah nasycených tuků, zahrnují máslo a sýr, kokosový olej a čokoládu. Bez ohledu na to, jak jsou dobré tyto věci při poskytování energie tělu, odborníci většinou neodpovídají, že tvoří více než deset procent průměrné denní spotřeby tuku člověka.

Trans nenasycené tuky nebo “trans-tuky”, jak jsou všeobecně známy, jsou široce považovány za absolutní nejhorší ze všech tuků. Ve většině případů jsou pro člověka naprosto člověkem a naprosto nepodstatné a tělo je obvykle nemůže rozbít a absorbovat tak, jak to dělá s jinými tuky. Většina odborníků na výživu doporučuje úplné vyloučení trans-tuků z potravy a tyto sloučeniny se ve většině případů nepovažují za energetické živiny.

I když nejsou tak důležité jako tuky a sacharidy, přesto mají bílkoviny stále důležitou roli, pokud jde o napájení těla a jeho procesů. Proteiny jsou tvořeny aminokyselinami a pomáhají při tvorbě červených krvinek, které přenášejí kyslík do všech oblastí těla. Protein také pomáhá při tvorbě protilátek proti onemocnění. Potravinové zdroje, které obsahují bílkoviny, zahrnují červené maso, jako je hovězí maso, a bílé maso, například kuře a jehněčí, ryby, mléko a jiné mléčné výrobky a vejce a ořechy. Trvalo to tělo déle, aby se tyto věci rozbíjely dolů a proces často ve skutečnosti bere energii. To dělá tyto potraviny dobré pro lidi, kteří chtějí budovat svalový tonus a zhubnout, ale ne jako naléhavé pro rychlou energii.