Jaké jsou běžné příčiny vloupavé kůže uší?

Mezi běžné příčiny vloupavé kůže uší patří alergická reakce, ekzém, dermatitida a suchá kůže. Kromě toho, vločková kůže může být způsobena spálením slunečního záření, kterým lze obvykle zabránit použitím opalovacího krému na uši. Na vnější části ucha nebo uvnitř ucha může dojít k rozptýlení uší. Kromě toho může suchá vločková kůže také způsobit výrazné svědění a rozpaky. Stejně jako lupy může vypadat odlupující se ušní kůže na oblečení a vybídnout jednotlivce, aby omezil oblečení na světlé tkaniny.

Kůže, která se odlupuje, může být obvykle ošetřena nahrazením vlhkosti oblastí. Uši jsou typicky velmi suché a to je více zřejmé na vnější části ucha. Použití dobrého zvlhčujícího krému nebo vazelíny může pomoci snížit suchost a šupinovitost a současně obnovit pokožku v její přirozené pružnosti. Drsné mytí na obličej může také přispět k šupinatému uchu a kůže na obličeji. Některé mytí na obličej obsahují alkohol a jiné vysoušecí látky, které mohou přispět k vločkané pokožce, a tím, že se tomuto výrobku vyhýbají, je méně pravděpodobné, že se vyskytnou suché uši.

Suché uši mohou být také výsledkem určitých léků. Antihistaminika nejen vysychá nosní sekrety, ale také může vyschnout kůži, včetně kůže uší. Alternativní metody léčby výtoku z nosu by měly být zváženy, jestliže je pokožka v uchu suchá, aby nedošlo k zhoršení příznaků. Některé šampony a kondicionéry mohou také přispívat k suché vločkové kůži. Šampony určené pro mastné vlasy mohou způsobit vysušení pokožky, stejně jako stékavé a tonizující látky.

Pokud přetrvávají příznaky šupinovité pokožky, konzultujte s lékařem. Vláknité uši mohou znamenat houbovou infekci, která může vyžadovat léčbu protipěkovými léky. Tyto léky obvykle pracují rychle k odstranění infekce, nicméně mohou vyvolat významné nežádoucí účinky, jako je nevolnost, zvracení a průjem. Navíc, protiplesné léky mohou také způsobit těžké žaludeční křeče a bolesti hlavy. Tyto příznaky jsou typické častěji s perorálními antifungálními léky než s topickými krémy.

Nadbytečný ušní vosk v uchu může způsobit podráždění, svědění a následné vloupavé uši. Uši by měly být uchovány bez vosku, avšak bavlněné tampóny by neměly být používány k vyčištění vnitřního ušního kanálu vosku. Pokud se ušní vosk ukládá hluboko do ucha, měl by si lékař vyhledejte lékařskou péči, aby byl vosk profesionálně odstraněn. Samočistící uši mohou voskovat hlouběji do ucha, což zvyšuje riziko infekce a ztráty sluchu.