Co jsou senna laxativa?

Senzační laxativa jsou léky odvozené z listů a semenných lusků rostlin senny. Přicházejí v nejrůznějších formách, včetně přípravků bez předpisu užívaných ústami a čaje s doplňkovou stravou. Tyto projímadla pomáhají stimulaci střev produkovat pohyb střev a mohou být doporučeny pro osoby, které jsou zácpa nebo podstupují určité lékařské postupy, které vyžadují prázdné tlustého střeva. Vzhledem k jejich stimulačním účinkům mohou mít tyto projímadla některé vedlejší účinky. Kromě toho mohou být některými lidmi doporučeny.

Existuje mnoho různých druhů senna rostlin. Ty, které se používají k přípravě sennačních laxativ, zahrnují především Cassia acutifolia a Cassia angustifolia. Laxative vlastnosti těchto malých, keřovitých rostlin pocházejí převážně z listů a semenných lusků. V závislosti na přípravě mohou být použity samotné listy a lusky nebo požadované aktivní složky mohou být z nich vyčištěny.

Použití sennačních laxativ se datuje po mnoho stovek let, kdy léčitelé v tom, co je nyní na Středním východě, vytvořili laxativní čaje tím, že namočili listy senny ve vodě. Dnes jsou tyto laxativa stále v této formě, často nabízené jako dieterův čaj. Mohou být také často zakoupeny jako bez předpisu prášky a pilulky vyrobené z vyčištěné rostliny. Stejně jako čaje se obvykle užívají i laxativa senna bez lékařského předpisu.

Tyto laxativa jsou často doporučována poskytovateli zdravotní péče jako léčba příležitostné, krátkodobé zácpy nebo pro pomoc při evakuaci střev před některými diagnostickými postupy, jako je kolonoskopie nebo sigmoidoskopie. Pracují tím, že dráždí velké tlusté střevo, což stimuluje kontrakce hladkého svalstva a pohyb fekálního materiálu ve střevech. Navíc mohou pomoci vnést vodu do střev, což dále usnadňuje pohyb fekálního materiálu. Společně tato opatření obvykle pomáhají produkovat pohyb střev během asi šesti až dvanácti hodin po požití senny.

Vzhledem k tomu, že senna laxativa jsou povzbuzující laxativa, mohou způsobit některé nežádoucí účinky. Nejběžnější z nich je žaludeční křeče, což je důsledek senna sloučeniny, která dráždí velké dvojtečky. Pokud se používá pravidelně po dlouhou dobu, mohou se objevit závažnější nežádoucí účinky včetně neschopnosti mít pohyb střev, aniž by došlo k projímání a ztrátě svalové hmoty.

Použití sennách laxativ se u některých lidí nedoporučuje. Například jsou obecně kontraindikovány pro použití u lidí, o kterých je známo, že mají obstrukci střev. Kromě toho je jejich užívání během těhotenství často varováno a těhotným ženám se obecně doporučuje konzultovat s jejich poskytovateli zdravotní péče, aby zjistili, zda přínosy převažují nad riziky.