Co jsou kostní šrouby?

Kostní šrouby jsou specializované šrouby určené pro ortopedickou chirurgii. Tyto šrouby jsou vyrobeny z nereaktivních materiálů, které mohou být bezpečně použity uvnitř těla pacienta, a jsou, jak to naznačuje název, vedeny skrze kosti pomocí speciálních nástrojů. Existuje celá řada nastavení, ve kterých se používají šrouby, a od firem, které vyrábějí zdravotnické prostředky, je k dispozici řada velikostí, ačkoli v některých oblastech je prodej kostních šroubů omezen pouze na lékařské profesionály.

Jedním z klasických důvodů použití těchto šroubů je stabilizace zlomeniny. Pokud je kosti tak zlomená, že se nehřeje, pokud se vloží do odlitku, použijí se šrouby k vytržení kousky kosti a jejich stabilizaci před aplikací odlitku. S kostními šrouby na místě by měla kosti řádně a co nejvíce čistě. Jakmile hojení skončí, šrouby mohou být ponechány na místě nebo odstraněny jiným postupem.

Kostní šrouby se používají také k umístění externích fixátorů, zdravotnických prostředků používaných při léčbě zlomenin a některých dalších zdravotních problémů. Šrouby ukotvují fixátor na kost a umožňují pevně držet fixátor na svém místě. Vzhledem k tomu, že většina lidí nechce strávit zbytek svého života s hardwarem vyčnívajícím z těla, šrouby a fixátor se obecně odstraní, jakmile je proces hojení dokončen.

Šrouby se také někdy používají při umístění lékařských implantátů, včetně implantátů, jako jsou pruty, které se používají k stabilizaci páteře. Zatímco ortopedické chirurgové jsou chirurgové, kteří nejčastěji používají kostní šrouby, mohou je i jiné typy chirurgů umístit, pokud to považují za nezbytné pro péči o pacienta. Neurochirurgové například v práci často používají šrouby.

Materiály použité k výrobě kostních šroubů jsou navrženy tak, aby byly inertní, takže nebudou reagovat s tělem pacienta a nezpůsobí podráždění. Mnoho šroubů je také vyrobeno z kovů, které lze bezpečně odebrat pomocí detektorů kovů, takže pacienti nebudou mít v důsledku lékařských implantátů nepohodlí.

Lidé, kteří mají kostní šrouby na místě nebo kteří měli šrouby odstraněny, by si to měli uvést dříve, než se podrobí lékařským zobrazovacím studiím. V některých případech nemusí být studie doprovázena šrouby na místě a v jiných mohou vytvářet artefakty na obrázku, které způsobují zmatek.