Jaké jsou výhody stravy s vysokým obsahem vlákniny?

Existuje mnoho zřetelných výhod při udržování nebo zahájení stravy s vysokým obsahem vlákniny. Dokonce i když se domníváte, že jste zdravá osoba, tento druh stravy může být prospěšný. Pomáhá nejen zdravým střevním pohybům, ale výzkum ukázal, že také snižuje hladinu cholesterolu. Existují dokonce i druhy vláken, které pomohou snížit riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.

Když jeme potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, vdolky a obilniny, přenášíme vlákno do těla. Vláknina je komplexní sacharid, který není tráven. Také se nedá vstřebat do naší krve. Vlákno v našem jídle pochází z rostlin. Existují dva různé typy, nerozpustné a rozpustné vlákno.

Rozpustné vlákno, jak naznačují jeho názvy, je vlákno, které se rozpouští ve vodě. Rozpustné vlákno je typ, o kterém se předpokládá, že snižuje hladinu cholesterolu. Můžeme získat rozpustnou vlákninu tím, že jíme ovesné vločky, ječmen, citrusové plody a sušené fazole. S vysokým obsahem vlákniny stravy, která obsahuje rozpustné vlákno je myšlenka na pomoc při hubnutí. Je to proto, že po konzumaci potravin, které obsahují tento typ vlákniny, zůstane pocit plné po delší dobu.

Nerozpustné vlákno zahrnuje zeleninové kůže a také pšeničné otruby. Je obecněji známý jako krmivo. Výhodou zahrnutí přísad do stravy s vysokým obsahem vlákniny je, že pomáhá při prevenci rakoviny tlustého střeva. Nerozpustné vlákno také ukázalo velké výhody v prevenci divertikulózy.

Nedávné lékařské studie ukázaly, že dieta s vysokým obsahem vlákniny může být obzvláště výhodná pro pacienty trpící cukrovkou. Diabetici, kteří obsahují nejméně 50 gramů vlákniny ve své stravě, snížili hladinu glukózy o alespoň 10%. Diabetici, kteří přidali tolik vlákniny, také ukázali výrazný pokles hladin inzulinu v jejich krvi.

Dieta s vysokým obsahem vlákniny byla také prokázána jako prospěšná pro pacienty s pálením žáhy. Jeden z pěti Američanů trpí pálením žáhy a může někdy vést k vředům a v extrémních případech k rakovině jícnu. Zdraví odborníci nyní doporučují stravu s vysokým obsahem vlákniny, s nízkým obsahem tuku, která pomáhá předcházet pálení žáhy.

Přestože dieta s vysokým obsahem vlákniny může zabránit mnoha stížnostem, jako je syndrom dráždivého střeva, příliš mnoho vláken je stejně špatné jako příliš málo. Doporučuje se, abyste drželi 20 až 35 gramů denně. Zahrnutí příliš mnoho vláken do vaší stravy může mít za následek průjem a nadýmání. Dodržování doporučené hodnoty by mělo pomoci zastavit tyto problémy.