Jaké jsou běžné příčiny únavy a rozmazaného vidění?

Několik podmínek může mít za následek únavu a rozmazané vidění. Mezi nejzávažnější patří anémie, lupus a Sjogrenův syndrom. Je důležité si uvědomit, že tyto příznaky se mohou vyskytnout nezávisle na těchto onemocněních. Lidé trpící těmito příznaky by měli navštívit poskytovatele zdravotní péče o diagnózu.

Anémie je nejčastější krevní choroba v USA. Obvykle se vyskytuje jako příznak jiných onemocnění nebo stavů. Pacient je diagnostikován s anémií, pokud je jeho počet červených krvinek mnohem nižší než normální.

Krevní buňky obsahují protein nazývaný hemoglobin, který nese kyslík v celém těle. Když krevní oběh neobsahuje dostatek červených krvinek, kyslík nemůže protékat tělem. Když orgány nedostanou dostatek kyslíku, nemohou fungovat stejně efektivně. Většina příznaků anémie je způsobena nedostatkem kyslíku.

Kromě únavy a rozmazaného vidění patří příznaky anémie k nízkému krevnímu tlaku, dušnosti a rychlému srdečnímu tepu. Nedostatek kyslíku může také způsobit mdloby nebo pocity vertigo, které mohou vést k pádu. Pokud se ponechá neléčen, může anémie vést k závažným komplikacím, jako je mrtvice, srdeční infarkt a kóma.

Anémie je nejčastější u lidí, kteří utrpěli trauma, krvácení nebo jiné stavy, které vedou k extrémní ztrátě krve. To může být také způsobeno nedostatečností výživy a nedostatky v absorpci živin. Lékaři diagnostikují anémiu pomocí krevní testy.

Dalším stavem, který může způsobit únavu a rozmazané vidění, je lupus. Lupus je chronické autoimunitní onemocnění. Autoimunitní onemocnění se objevují, když tělo napadá zdravé tkáně a orgány, jako by byly cizími hrozbami. Lupus se může pohybovat od mírné až těžké a někdy i smrtelné, zvláště pokud se neléčí.

Symptomy lupusu jsou obvykle způsobeny zánětem. Často zahrnují únavu a rozmazané vidění, horečku a vyrážky. Lupus může také u některých lidí způsobit anémii.

Tato podmínka se nejčastěji objevuje v mladém dospělém věku až do středního věku. Ženy, lidé s rodinnou anamnézou autoimunitních poruch a lidé z hispánského nebo afrického amerického původu s největší pravděpodobností vyvinou lupus. Léčba lupusem neexistuje a pro diagnostiku neexistují žádné specifické testy. Lékaři nebudou diagnostikovat pacienta s lupusem, dokud nebudou vyloučeny jiné podmínky.

Sjorginův syndrom může způsobit únavu a rozmazané vidění. Tato autoimunní porucha postihuje žlázy v těle, které produkují hlen a vlhkost. Příčina syndromu Sjorgena není známa, i když může být výsledkem virové nebo bakteriální infekce.

Opuch je nejčasnějším příznakem Sjorgenova syndromu. Následuje suchost očí, ústa a kůže. Lékaři mohou diagnostikovat tento stav biopsií slinné žlázy.