Jaké jsou různé typy onemocnění nehtů?

Existuje široká škála onemocnění nehtů, která zahrnuje řadu různých podmínek. Plesňové a bakteriální infekce jsou nejčastějšími příčinami a jsou často základem většiny nehtů. Mezi běžné příklady patří infekce kvasinkami a infekce dermatofyty, což je třída hub, která zahrnuje nohou sportovce a kožní kožní onemocnění. Jiné méně závažné onemocnění nehtů zahrnují deformace a skvrny nehtu a mohou pocházet z poranění, traumatu, nutričních nedostatků nebo genetiky. Patří mezi ně bílé skvrny, hluboké nehty, hřebíky na rohu, lýtka na nehty a onychoptóza nebo uvolňování nehtů.

Houbové infekce hřebu jsou nejčastěji charakterizovány změnou barvy, zvýšenou nerovností a rozpadem hřebu. Infekce kvasinek jsou častější u nehtů, zatímco dermatofytické infekce jsou častější u nehtů. Většina infekcí vede k onycholýze, oddělení nehtové desky od kůže, s viditelnými nečistotami pod ním. To je způsobeno houbou, která štěpí keratinový protein, z něhož je hřebík vyroben, a pokud ho neupraví, může se nehty nakonec rozpadnout a spadnout. Houbové infekce mohou být někdy léčeny lokálními krémy, ale jsou nejúčinněji léčeny perorálními léky.

Bakteriální infekce jsou charakterizovány zarudnutím, otokem a bolestí kolem nehtů. Nejčastěji jsou způsobeny zraněním oblasti nebo nadměrným vystavením chemickým látkám nebo vodě a mohou být v některých případech vysoce nákazlivé. Bakterie mohou vstoupit do hřebíka buď bočními záhyby hřebu, nebo pod spodní deskou. Tyto bakterie jsou označovány jako paronychia a pseudomonas, přičemž tyto bakterie často vedou k zelenomodré změně barvy. Pokud se neléčí, infekce může nakonec způsobit zvedání a spadnutí nehtové destičky.

Bílé skvrny, přestože jsou extrémně časté, patří mezi nejméně škodlivé ze všech onemocnění nehtů. Většina z nich je způsobena jednoduchými vzduchovými bublinami pod hřebík. Ty jsou obvykle způsobeny traumatem, i když mohou být také částečně dědičné. Ve většině případů budou bílé skvrny vyrůstat s hřebíkem a není třeba žádné ošetření. Ve vzácnějších a závažnějších případech by velké množství bílých skvrn zjevně nezpůsobilo zranění, mohlo by to znamenat infekci.

Zakalené hřebíky jsou časté mezi méně příznivými nehty a způsobují, že nechtějí narůstat a rozřezat nehtové lůžko. Oni jsou častější v nehty, což naznačuje, že tlak z chůze nebo těsné boty je primární faktor. Většina případů je neinfekční a řádné ořezávání a zaoblení hřebíku je uspokojivá léčba. V závažných případech obvykle zahrnujících infekci může být nutná operace.

Ramova hřebíková hřebík je onemocnění nehtů, které se vyznačuje zvýšenou tloušťkou a zakřivením hřebu. Je to důsledek poškození matice nehtu a může být dědičná nebo může být způsobena dlouhodobým zanedbáváním. Rámové hřebíky jsou typicky hnědé, husté a obtížně seříznuté, což často zhoršuje stav. Důsledné a časté řezání je nejúčinnějším dlouhodobým řešením.

Tyčinky na lžíce obvykle postihují prsty a jsou charakterizovány nepřirozeně tenkými nehty, které jsou zakřivené nebo zvlněné, se zvednutými hřebeny. Nejčastěji se jedná o nedostatek železa a obvykle procházejí procesem, ve kterém rostou tenčí a křehčí, než se konečně stanou ve tvaru lžíce. Lékařská rada je zvykem nejlépe na správné léčení nedostatku.

Onychoptosis doslovně znamená “padající hřebík” a je charakterizován vyprazdňováním nehtů. Nejběžnějšími příčinami jsou traumatické poranění a prodloužené infekce. Periodické vylučování může také být vedlejším produktem syfilisu, horečky nebo nežádoucí reakce na léky na předpis.