Jaké jsou některé příčiny bolesti žaludku?

Bolesti žaludku jsou častým příznakem mnoha různých stavů, které způsobují nepohodlí v břišní dutině. Může se objevit náhle, v případě akutní bolesti žaludku, nebo se budovat pomalu, jen z mírně nepohodlného až velmi bolestivého během několika hodin nebo dnů. Některá bolest žaludku sama odjede, zatímco některé bolesti mohou znamenat vážný problém, který bude vyžadovat léčbu.

Některé příčiny bolesti žaludku jsou velmi časté a nejsou vážné. Mezi tyto příčiny patří nárůst střevních plynů, zácpa a účinky jídla, které vaše žaludek nezvládne dobře, jako jsou zpracované sýry nebo potraviny s množstvím mastnoty. Nesnášenlivost laktosy může způsobit bolesti břicha, a může se jednat o alergie na potraviny nebo o otravu jídlem. Mladé kojence s velkou bolestí žaludku mohou trpět kolikou. Žaludeční chřipka nebo chřipka mohou také vést k bolesti žaludku. Dalšími běžnými příčinami bolesti v žaludku jsou spálení srdce nebo kyselé pálivé záhyby.

Další příčinou bolesti žaludku je problém s břišním orgánem. Může to být z ledvinového kamene, žlučového kamene nebo vředu. Bolest žaludku může být také příznakem apendicitidy nebo pankreatitidy. V některých případech může být bolest způsobena rakovinou žaludku, střev, tlustého střeva nebo slinivky břišní. Rakovina vaječníků může také způsobit bolest žaludku.

Existuje několik onemocnění a poruch, které jsou příčinou bolesti žaludku. Patří mezi ně syndrom dráždivého střeva (IBS) a syndrom zánětlivého střeva. Bolest žaludku může být také symptomem šindelů nebo Crohnova choroba. V některých případech by bolest žaludku mohla být symptomem srpkovité anémie.

Akutní nebo náhlá náhlá bolest břicha může být známkou vážného zdravotního stavu. Zablokování střeva, které neumožňuje, aby něco prošlo, může způsobit spoustu bolesti. Infarkt střeva, u kterého je žila zablokována, je také velmi bolestivá. Snížený průtok krve do střeva vede ke smrti střeva, což může být fatální, pokud není diagnostikováno a opraveno v čase.

Existuje mnoho příčin bolesti žaludku a může být obtížné zjistit, zda je nebo není bolest příznakem něčeho vážnějšího. Většina bolesti žaludku pochází z drobného podráždění a během několika hodin zmizí. Pokud se bolest zhorší nebo nezmizí po dni nebo dvou, může být čas vyhledat lékařskou pomoc.