Jaké jsou příčiny palpitace se závratě?

Několik lékařských stavů může být odpovědné za palpitace se závratě. Palpitace jsou pocity, když srdce porazí abnormálně, což může být příliš rychlé, příliš pomalé nebo mimo normální rytmus. Doprovodný závrat je zpravidla způsoben prudkým poklesem krevního tlaku během palpitace, což způsobuje nedostatek krve čerpaného po celém těle Příklady stavů, které mohou způsobit palpitace se závratě, zahrnují užívání určitých léků, kofein, fibrilace síní, srdeční arytmie, A záchvaty úzkosti.

Palpitace jsou obvykle pocity v hrudníku, krku nebo hrdla a jsou popsány jako bolest nebo drsné srdeční tepny. Tyto pocity mohou nastat, když pacient cvičí, chodí po každodenních rutinách nebo jednoduše sedí klidně. V některých případech palpitace začíná pomalu a stále se zvyšuje, zatímco v jiných případech se náhle objevují a bez varování.

Úzkost je častou příčinou palpitace se závratě. Stres, panika nebo strach způsobí, že tělo reaguje, čímž se rozvíjí palpitace. Někteří lidé jsou náchylnější k útokům úzkosti než jiní. Léčba úzkosti může zahrnovat snížení stresu, eliminaci kofeinu, terapii duševního zdraví a léčbu úzkosti.

Příjem kofeinu je další častou příčinou palpitace se závratě. Potraviny, které obsahují kofein, zahrnují čaj, čokoládu, kávu, mnoho sodů a některé sportovní nápoje. Kromě potravin, které mohou způsobit palpitace, jsou někdy za tento problém zodpovědné zdravotní stavy, jako je například hyperaktivní štítná žláza, anémie, dehydratace a nízká hladina cukru v krvi.

Několik léků, včetně léků bez příplatku, může způsobit palpitace se závratě. Léky určené pro kašel a nachlazení, antihistaminika, léky na štítné žlázy, vysoký krevní tlak a arytmie jsou známými možnými pachateli palpitace. Některé výživové doplňky mohou také způsobit palpitace.

Vedle takových jednoduchých příčin palpitace doprovázených závratmi mohou abnormality srdce také způsobit stejné příznaky. Pokud je příčina srdeční, pacient má obvykle doprovodný zdravotní stav, jako je prolaps mitrální chlopně, problémy se srdečním rytmem nebo srdeční onemocnění. Některé z těchto doprovodných podmínek jsou vážné, jiné jsou považovány za mírné.

Diagnóza může zahrnovat vyloučení jakéhokoli jídla nebo léků, které mohou způsobit palpitace. Pokud to problém nevyřeší, je pacient obvykle odkazován na kardiologa pro následnou péči. Kardiolog bude objednávat testy na základě pacientových příznaků, věku a rodinné anamnézy. Zkoušky mohou zahrnovat lékařské zobrazování ke kontrole struktury srdce, elektrokardiogramu (EKG) ke kontrole reakce srdce na fyzický stres, nosit monitor srdce a analýzu krve nebo moči.

Pokud počáteční vyšetření naznačuje možnou srdeční vadu nebo poruchu, může být provedeno více invazivních testů. Příklady takových testů zahrnují elektrofyziologické vyšetření nebo srdeční katetrizaci. Jakmile se zjistí příčina palpitace, léčba může začít. Možnosti léčby zahrnují beta blokátory, blokátory kalciového kanálu, léky na krevní tlak, změny v léčbě nebo operace.