Jaké jsou isotonické sportovní nápoje?

Izotonické sportovní nápoje jsou navrženy tak, aby pomáhaly doplňovat tělo po delší činnosti. Izotonické nápoje obsahují malé množství cukru a soli, podobně jako koncentrace soli a cukru v lidském těle. Nahrazují tekutiny a soli ztracené při cvičení a pomáhají doplňovat zásoby glykogenu.

Sacharidy v izotonických sportovních nápojích jsou jednoduché cukry. Nápoje obvykle obsahují 5 až 8 procent cukru. Tato glukosa nahrazuje energetické zásoby těla a je často používána vytrvalostními sportovci, kteří pomáhají s hydratací a výkonem. Mnoho izotonických sportovních nápojů je také doplněno vitamíny a minerály, jako je draslík, hořčík a vápník.

Izotonické nápoje pomáhají nahradit elektrolyty, které pomáhají při udržování rovnováhy pH a při regulaci hladiny tekutiny v těle. Elektrolyty jsou ztraceny potu a dýchání a jsou životně důležité pro výkon a celkové zdraví. Sportovci používají izotonické sportovní nápoje, které nahrazují elektrolyty – zvláště po cvičení v extrémních podmínkách nebo po delší dobu – aby nedošlo k dehydrataci.

Sportovní nápoje jsou obvykle rozděleny do tří kategorií: hypertonické, hypotonické a izotonické. Hypertonické nápoje obsahují více solí a cukrů než ostatní druhy sportovních nápojů a dodávají tělu dodatečnou hladinu glukózy, aby splňovaly extrémní požadavky na energii. Hypotonické nápoje obsahují méně elektrolytů a cukrů a používají je sportovci, kteří nepotřebují další sacharidy. Isotonické sportovní nápoje, nejběžnější odrůda, obsahují koncentrace živin, které jsou v rovnováze s tělem a jsou proto snadno asimilovány.

Vědci sportu na univerzitě v Edinburghu ve Skotsku provedli studium isotonických sportovních nápojů na dospívající mládež. Adolescentní jedinci byli schopni provádět vysoce intenzivní cvičení až o 24% delší při konzumaci sportovního nápoje. Výzkumníci dospěli k závěru, že 6% roztok uhlohydrátů elektrolytů zlepšuje atletickou vytrvalost, ale neměl žádný vliv na rychlost.

Komerční isotonické sportovní nápoje jsou široce dostupné, stejně jako mnoho domácích verzí. Recepty se obvykle skládají z malého množství ovocné šťávy, vody a soli. Například, 500 ml přírodního ovocného džusu může být smícháno se stejnou mírou vody a špetkou soli, aby se vyrobila domácí verze izotonického nápoje. Další směs může být vyrobena kombinací 7 uncí (asi 200 ml) plnotučného ovoce s 28 uncí (asi 800 ml) vody a špetku soli.

Hydratace je klíčem k sportovnímu výkonu a sportovci mohou využít isotonické sportovní nápoje, které pomohou uspokojit potřeby spotřeby tekutin. Pokud dojde ke ztrátě vody v průběhu cvičení od 3% do 6%, může dojít ke vzniku vážných křečí a úbytku výkonu. Slabost, dezorientace a letargie jsou vedlejší účinky dehydratace a ztráty elektrolytů. Izotonické nápoje umožňují sportovcům provádět déle a bojovat proti účinkům dehydratace.