Co jsou hemoragické cysty?

Hemoragické cysty se vyskytují, když malé cévy ve stěně existující ruptura cysty a naplní cysty krví. Většina těchto druhů cyst, nazývaných také cysty krve, se tvoří v ženských vaječnících, obvykle během menstruačního cyklu. Ovariální cysty se obvykle tvoří, když se kolem vajíčka vytváří tekutina, když se vejce nevhodně formuje nebo když se vajíčko neuvolní.

Typická cysta je membránový vak, naplněný kapalinou nebo tkání. Mnozí cysty jsou neškodné a někdy jsou viditelné jako pevná nebo houbovitá hrudka pod kůží. Většina hemoragických cyst tvoří a přirozeně ustupuje v průběhu několika menstruačních cyklů bez jakýchkoli fyzických příznaků, i když pacienti s cysty na vaječnících často zažívají bolesti v blízkosti umístění cysty. Když se cysta naplní krví, způsobí to, že stěna vaječníku se rychle roztahuje, což vede k menším bolestem buď vpravo nebo vlevo od břicha.

Pokud je objevena cysta, monitorování může pomoci zabránit možným infekcím, ztrátě krve, rakovině nebo nádorům – zejména v případě, že se tyto stavy vyskytují v rodinné anamnéze. Ledové balíčky, láhve s horkou vodou a léky proti bolesti mohou dočasně zmírnit bolest hemoragických cyst, dokud se nezahojí. Pro silnější bolest a otok mohou lékaři často předepisovat další léky. Opuch často přirozeně dochází v průběhu menstruačního cyklu. Pokud by došlo k rušení cysty, často se hojí prakticky bez povšimnutí.

Při roztržení cysty se krev, která je plní, uvolní do břicha. To způsobuje pocit pálení v břišní oblasti. Další tělesné tekutiny uvolněné z prasklin cysty mohou způsobit mírné až závažné infekce. Pokud po menstruačním cyklu bolest břicha zůstane nebo stoupá až do okamžiku, kdy je obtížné provádět každodenní úkony, může být nutné konzultovat lékaře.

Normální hemoragické cysty nevyžadují chirurgický zákrok, ale lékaři možná potřebují provést operaci k odstranění nebo opravě prasklých hemoragických cyst. Nejběžnější chirurgický zákrok se nazývá chirurgie klíčových dír. Tento postup zahrnuje několik malých řezů v břiše a žaludku, které umožňují lékaři použít malou kameru a chirurgické nástroje k nalezení a odstranění cysty. Klopková operace snižuje ztrátu krve a minimalizuje bolest z řezů.

Nadměrně velké cysty, i když vzácné, obvykle vyžadují více invazivní metody. Chirurgie je také zapotřebí, jestliže přetrvává krevní tok z roztržené cysty, spíše než sraženina a umožňující léčení roztržené tkáně. Doba zotavení pro složitější operace je obvykle delší než u méně invazivní operace.