Je bezpečné užívat clotrimazol v těhotenství?

Studie o použití clotrimazolu v těhotenství naznačují, že je obecně bezpečné, bez zvýšeného rizika potratu nebo vrozených vad. Chcete-li se vypořádat s bezpečností, mohou lékaři doporučit, aby pacienti užívali v době těhotenství clotrimazol, pokud je to naprosto nezbytné. Lidé, kteří otěhotní během užívání potřebných léků, by měli projednat svou nedávnou anamnézu s lékařem, aby zjistili, zda existují důvody k obavám. Pokud očekávaná matka užívá teratogenní lék nebo přípravek, u něhož je známo, že způsobuje vrozené vady, může být v průběhu těhotenství potřeba speciální vyšetření, aby se zkontrolovaly komplikace.

Tento lék je antifungální, účinný proti řadě organismů. Jedním z obvyklých důvodů je předepisovat léčbu vaginálních kvasinkových infekcí, kde se aplikuje jako lokální lék. Těhotné ženy jsou více ohroženy kvasinkovými infekcemi a clotrimazol se jeví jako bezpečný a účinný lék na jejich léčbu. Jedním z důvodů bezpečnosti přípravku clotrimazol v těhotenství je nízká míra vstřebávání topických forem léku, což znamená, že velmi málo léků dosáhne plodu. Napadne droždí, ale neinterferuje do krevního oběhu matky.

Pacienti, u kterých se v těhotenství projeví známky infekce kvasinkami, by se měli kontaktovat s porodníkem nebo poskytovatelem primární péče, i když mají zkušenosti s kvasinkami. Je možné, že příznaky jako svědění, pálení a podráždění mohou být příznakem jiného typu infekce nebo problému. Lékařské hodnocení může určit příčinu problému, takže pacient dostane správnou léčbu. Může být možné koupit lék na pult, který by byl vhodný pro léčbu kvasinkové infekce, nebo by lékař mohl přednost předepsat konkrétní formulaci clotrimazolu, o němž je známo, že je v těhotenství bezpečná.

Nežádoucí účinky se mohou vyskytnout, když pacient během těhotenství užívá clotrimazol. Mohou zahrnovat vyrážky a podráždění kůže. Pokud se vyvinou, může pacient přestat užívat léky a konzultovat s poskytovatelem péče, aby zjistil, jak postupovat. Reakce na clotrimazol v těhotenství může být výsledkem alergie nebo zvýšené kožní citlivosti spojené s těhotenstvím. Alternativní lék by mohl být bezpečnější.

Studie týkající se klotrimazolu u kojících žen jsou omezené, avšak tato léčiva se také zdá být bezpečná v tomto prostředí. Pacienti by si měli umýt ruce po aplikaci topického klotrimazolu, aby se zabránilo přenosu do jiných částí těla, což omezí možnost, že dítě bude mít přímý kontakt s léky. Hygienická opatření mohou rovněž snížit riziko šíření kvasinkových infekcí na jiné místo, například ústa.