Jaké jsou příčiny svědění oteklé nohy?

Svrbivé oteklé nohy mohou být způsobeny mnoha různými onemocněními a onemocněními, včetně poruch kloubů, alergií, stavů kůže, lokálních podráždění nebo infekcí. Nejčastější příčiny svrbení, otoky nohou jsou často ty, které se týkají stání nebo chůze po dlouhou dobu nebo na špatně fitách nebo mokrých botách.

Nohy se mohou projevit svěděním a otoky v důsledku nadměrného pohybu, špatného pohybu, příliš těsné obuvi nebo z řady dalších důvodů. Tekutina se může zvedat v nohách a svědění může vyplynout z kontaktu nohou s botami nebo ponožkami. Tento typ svědění a otoku je častý, ale normálně zmizí, jakmile se podráždění podráždí.

Alergická reakce může také způsobit svědění a otoky nohou. Lokalizované alergie mohou být způsobeny libovolným počtem látek, od jedovatého břečťanu až po různé druhy syntetických výrobků a chemikálií. Lokální alergická reakce může být typicky léčena antihistaminiky a po odstranění alergenu by měla poměrně rychle ustoupit. Tento typ alergické reakce může být obtížně identifikovatelný, neboť příznaky se často objevují mnoho hodin poté, co jsou nohy vystaveny alergenu. Svědění a otok může být také důsledkem systémové alergické reakce, která postihuje celé tělo.

Několik kožních stavů může ovlivnit nohy a způsobit jak svědění, tak otok. Ekzém se poměrně často vyvíjí v nohou a je často způsoben alergickou reakcí, i když některé formy, jako je gravitační ekzém, jsou způsobeny oběhovými problémy. Svědění je obvykle prvním příznakem ekzému, který se objeví a může být doprovázen otokem, někdy ve formě puchýřů.

Podmínky kloubů mohou také způsobit svědění, otoky nohou. Dna je obzvláště pravděpodobné, že způsobí otok, nejprve na špičce a později na větších částech nohou. Svědění obvykle přichází později v procesu, často ke konci záchvatu dny.

Svrbivé a otoklé nohy mohou být také způsobeny kožními infekcemi. Bakteriální infekce, buď na povrchu kůže nebo v místě rány, může způsobit svědění a otok. Houbové infekce kůže jsou časté a mohou také způsobit tyto příznaky. Tyto infekce jsou obzvláště běžné v horkých a vlhkých podmínkách a lze je ve veřejných prostorech snadno rozložit. Kožní infekce se typicky snadno léčí u mužů a žen se zdravým imunitním systémem.

Mnoho dalších zdravotních stavů, které jsou vážné, mohou způsobit otok nohou. Tento otok může způsobit svědění. Lékařská péče by měla být věnována všem neznámým nebo alarmujícím příznakům.