Existuje spojení mezi methotrexátem a přírůstkem hmotnosti?

Někteří pacienti mají zkušenosti s přírůstkem tělesné hmotnosti při užívání farmaceutického léčivého přípravku methotrexát, ale nejedná se o běžný jev a výkyvy hmotnosti nejsou obvykle uvedeny jako časté nežádoucí účinky. Tento konkrétní lék působí zpomalením růstu některých typů buněk. Není známo, že by mělo vliv na metabolismus nebo trávení. Nejčastěji se používá spolu s jinými léky k léčbě různých typů rakoviny a někteří z těchto jiných léků, případně kombinace všech léků, mohou někdy vést k tomu, že se u pacientů objeví kolísání jejich velikosti. Obecně však neexistuje dostatek výzkumu, který by vyřešil konečné spojení.

Methotrexát je lék na předpis, který zpomaluje růst jednotlivých buněk, včetně těch v kůži a kostní dřeni. To z něj dělá dobrou volbu pro léčbu mnoha různých druhů rakoviny a také se běžně používá při revmatické artritidě a při určitých kožních podmínkách, jako je psoriáza.

Obvykle se to považuje za velmi agresivní léčbu a lidé ji obvykle užívají jen tehdy, když čelí vážné prognóze nebo když jiné méně intenzivní terapie nedosáhly dobrých výsledků. Stejně jako většina léčivých přípravků je přesné fungování tohoto léku velmi složité. Obecně působí jako potlačující, což zpomaluje procesy těla, což může zase pomáhat zpomalit postup smrtících nebo jinak škodlivých výrůstků a může také poskytnout šanci na dobrou imunitní reakci těla. Není to ale vždy mimořádně efektivní vše samo o sobě. Většina poskytovatelů péče zahrnuje methotrexát v tom, co je známé jako koktejl různých léků, které jsou speciálně zvoleny pro spolupráci v konkrétním těle pacienta.

Mezi časté nežádoucí účinky methotrexátu patří nevolnost, zvracení, závratě, bolest hlavy, vředy v ústech, únava a rozmazané vidění. Tyto vedlejší účinky často mají negativní vliv na chuť k jídlu, což někdy vede ke ztrátě hmotnosti. Je důležité si uvědomit, že ve skutečnosti to není droga způsobující ztrátu hmotnosti, ale tato ztráta je sekundárním účinkem dopadu léku na chuť k jídlu. U některých pacientů může přírůstek hmotnosti pracovat stejným způsobem.

Pacienti, kteří zaznamenávají spojení mezi methotrexátem a přírůstkem tělesné hmotnosti, často užívají řadu různých léků, z nichž mnohé mají známé vedlejší účinky na chuť k jídlu a metabolismus. Přírůstek hmotnosti byl nejčastěji zaznamenán u žen, které užívaly cyklofosfomid, methotrexát a 5-fluorouracil (CMF) pro rakovinu prsu. Většina těchto pacientů pravidelně užívá vysokou dávku methotrexátu, což může být součástí příčiny.

Výzkum nezjistil jednoznačnou souvislost mezi methotrexátem a přírůstkem hmotnosti. Vzhledem k tomu, že methotrexát byl zkoumán v kombinaci s jinými léčivy, není jasné, zda je na vině léčba nebo kombinace, když se pacienti v průběhu léčby zhoršují. Obecně se však předpokládá, že léčba CMF zvýší u pacientů svalovou hmotu a mastnou tkáň. Odborníci nezjistili příčinu tohoto zvýšení, ale je zřejmé, že jakékoliv zvýšení tělesné hmotnosti, které pacient může mít, není způsobeno snížením metabolické funkce.

Uchovávání tekutin může být dalším důvodem, proč by lidé mohli dosáhnout dočasného přírůstku tělesné hmotnosti, zatímco on a další související léky. Udržování vody na krátkou chvíli není obvykle příliš znepokojující, i když problém přetrvává, může to mít za následek vážné důsledky. Retence tekutiny se obvykle vyskytuje kvůli dodatečnému namáhání ledvin. To může způsobit zvýšení syrové hmotnosti, ale ve většině případů to vůbec nesouvisí s ukládáním tuku. Pokud není léčena, může způsobit otoky orgánů a případně také prasknutí, což může být smrtelné.

Někteří pacienti také zaznamenávají přírůstek hmotnosti kvůli snížené hladině aktivity. Pacienti trpící různými stavy, které vyžadují methotrexát, nemusí být schopni cvičit tak často, jako kdysi. Mohou také jíst více jako prostředek boje proti stresu jejich diagnózy. Tyto skutečnosti by mohly vypadat, jako by mezi metotrexátem a přírůstkem hmotnosti existovala vazba, když ve skutečnosti nečinnost nebo špatná strava je pravým viníkem.