Co jsou vaří?

Vaří nebo kožní abscesy jsou velké, bolavé, načervenalé rány, které jsou důsledkem infekcí hluboko v kůži.

Větrání obvykle začíná jako křehká oblast, která se ztuhne a nabobtná podobá se “slepé pupíně”. Může se rozvíjet pomalu, ale nakonec bude centrum zjemňovat a rozvíjet “hlavu”. Hlava je naplněna bakteriemi, bílkovinami a akumulací bílých krvinek vyslaných k boji proti infekci, jinak známou jako hnis. Když teplota varu dosáhne svého konečného stupně, může být vypuštěna vypálením nebo může spontánně vypouštět. Aplikované horké balení pomohou tomuto procesu spolu, protože teplo přitahuje více krve k boji proti infekci.

Existuje několik druhů varu, včetně furuncles nebo carbuncles, způsobené bakterií nazývanými staphylococcus aureus. Tento typ léze, který může mít více otvorů na kůži, je někdy doprovázen horečkou nebo zimnicí. Jiný běžný typ je způsoben cystickou akné. Tyto abscesy se tvoří v důsledku zanesených nebo infikovaných olejových kanálků. Cystické akné postihuje hlubší kožní tkáně než běžné akné a je často spojeno s dospívajícími roky.

Viry se mohou také vytvářet jako výsledek vrozených vlasů nebo v místě jakéhokoliv kožního úrazu, jako je třísek nebo střih, který se může nakažit. Ve většině případů bude použití kapslí na vlhké teplo pomáhat nakreslit náraz na hlavu, ale prudká léze předtím, než se vytvoří hlava, nezmírní něžnost ani léčení. Ve skutečnosti může mít opačný účinek a zpomaluje proces hojení.

Některé typy léků proti kortizonu, jako je prednison, mohou potlačit imunitní systém, což zvyšuje příležitost k vředu a lidé s narušeným imunitním systémem mohou také mít větší tendenci je vyvíjet.

Může se stát, obzvláště u větších lézí, že několik kapes hnisu musí být zalito a vypuštěno. V takovém případě může být nejlepší lékař. Antibiotika jsou někdy předepsána, nicméně medikace není vždy nutná.

Méně častým, ale dobře známým typem varu, který pravděpodobně vyžaduje lékařskou péči, je hydradenitis suppurativa, charakterizovaná více abscesy v ramenních jámách nebo v oblasti svalů v důsledku zánětu potních žláz. Tyto léze mohou být obtížně léčitelné a mohou vyžadovat chirurgický zákrok, při kterém by byly postižené potní žíly odstraněny.

Ačkoli většina vředů může být léčena doma, doporučuje se, aby osoby s narušeným imunitním systémem nebo osoby s horečkou spolu s lézí kontaktovali lékaře jako preventivní opatření. Alergické reakce na léky nebo včelí bodnutí mohou také vést k červeným vlnám, které se mohou podobat varu. Spontánní výskyt vyrážky by měl být zkontrolován lékařem. Úle se odlišují svědkem, který doprovází onemocnění.