Je bezpečné používat lidokain v těhotenství?

Lidokain je lokální anestetikum, která se nejčastěji používá při zubních a menších chirurgických zákrocích, ale může také zmírnit pálení a svědění způsobené podrážděním pokožky. Obvykle je v těhotenství povoleno užívat lidokain v případě potřeby, protože americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ho zařazil do kategorie B těhotenství. Je to proto, že studie na zvířatech neprokázaly žádné nežádoucí účinky při použití u těhotných krys, ale nejsou Dostatečně kontrolované lidské studie k zařazení do bezpečnějšího těhotenství kategorie A. Z tohoto důvodu se lékaři obvykle snaží vyhnout použití lidokainu, nebo dokonce dělat zubní práci, až do konce těhotenství.

Zatímco studie na člověku nejsou dostačující k tomu, aby uváděly, zda je tento lék škodlivý nebo neškodný u lidí, je známo, že překračuje placentu. To znamená, že když žena užívá lidokain v těhotenství, její plod přijde do kontaktu s částí léčiva, s největší pravděpodobností bez trvalých negativních účinků, pokud jsou studie na zvířatech nějakým náznakem. Dokonce i lékaři mohou buď užívat jiné tlumící léky, nebo mohou u těhotných žen držet drobné chirurgické zákroky. Mohou také počkat, dokud se těhotenství neukončí, a nabídnout tento lék na úlevu od svědění kožních vyrážek, pokud to nebude mít nepříznivý účinek na ženu nebo dítě.

Tato léčiva se často používá při zubních operacích, proto se často doporučuje, aby se zubní práce zpožďovala alespoň do druhého trimestru těhotenství. To může způsobit, že vrozené vady a potraty jsou méně pravděpodobné, pokud se ukáže, že tento lék způsobuje problémy během těhotenství u lidí. Nezáleží na tom, kdy se lidokain používá v těhotenství, je často vhodné používat co nejméně, aniž by se pacient stal nepohodlným.

Existují zprávy o tom, že užívání tohoto léku jako lokálního anestetika během porodu a porodu je třeba zcela vyhnout, pokud je to možné. Je to proto, že studie ukazují, že novorozenci, kteří mají vysoké dávky tohoto léku ve svém systému, se mohou narodit s krátkodobými zdravotními stavy, jako jsou potíže s dýcháním, záchvaty a nepravidelný srdeční tep, ačkoli tyto nežádoucí účinky jsou považovány za poměrně vzácné. Obecně platí, že lidokain se zřídka používá během dodávky, pokud neexistují žádné alternativy.

Kojené matky by měly vědět, že tento léčivý přípravek vstupuje do mateřského mléka, proto by jim nemělo být předepřeno lidokainu při ošetřování. Pokud ano, matka by měla počkat na to, aby lék opustil její systém před kojením. Stejně jako lidokain v těhotenství však není známo, že tento lék má škodlivé účinky na matku nebo dítě, takže může být použit v případě potřeby. Aby se zabránilo zbytečnému užívání lidokainu v těhotenství nebo kojení, ženy by se měly ujistit, že jejich lékař nebo zubař ví, že jsou těhotné nebo kojí, než přijmou nějaké léky.