Jaké jsou malokluzby?

Malokluzby jsou problémy s ústy, které způsobují, že se zuby nesoustředí tak či onak. Kromě toho, že tyto problémy mohou být neatraktivní, mohou poškodit správnou funkci úst a ztěžovat vyčištění zubů. Výsledkem je, že lidé, kteří mají tyto problémy, jsou náchylnější k vývoji dutin a dalších ústních zdravotních problémů.

Existují tři primární třídy malokluzí. Malokluzby třídy 1 zahrnují normální skus nebo zarovnání, ale zuby pacienta jsou přeplněné nebo umístěny na nesprávném místě. Když jsou tyto problémy přítomny, je obzvláště obtížné řádně čistit zuby, protože se navzájem překrývají nebo mohou dokonce růst nad nebo pod čárou, kde rostou zbytky zubů.

Špatné sklony třídy 2 jsou ty, ve kterých horní přední zuby vyčnívají příliš daleko za spodní zuby. Tato podmínka je často označována jako buckteeth nebo overbite, a to je obecně způsobeno dolní čelistí, která je příliš krátká. Jedná se o nejčastější problém, který ortodontisté řeší.

Při špatných odklonách třídy 3 spodní přední zuby přesahují horní přední zuby. Dolní čelist je v těchto případech typicky příliš velká. Tato podmínka se obvykle označuje jako únos.

Jiné chyby zahrnují otevřené skusy a nesoulady mezi sebou. Při otevřeném skusu zůstanou přední zuby otevřené, když jsou zadní zuby vzájemně uzavřeny, což umožňuje, aby se jazyk při zatažení mezi zuby vytáhl. Při nesouladu středové čáry se střed dolní čelisti a střed horní čelisti nerovná.

Existují různé faktory, které mohou způsobit tyto problémy. V některých případech jsou spojeny s genetikou a jsou způsobeny nesprávným růstem skeletu. Trauma na čelisti může také způsobit malokluze. Dětské zuby, které zůstávají v ústech příliš dlouho, mohou způsobit, že nové zuby budou při svém růstu zaváděny špatně, ale lze je vyhnout odstraněním zubů dítěte tak, aby zuby dospělých mohly řádně růst.

Malokluby mohou být také opraveny ortodontickou léčbou, ale ne všechny vyžadují léčbu. Ve skutečnosti má málo lidí dokonalé vyrovnání. Lidé, kteří jsou si vědomi způsobu, jakým vypadají zuby, kteří mají potíže s řádným čištěním zubů nebo kteří působí tlak na kloub, který spojí dolní čelist s lebkou, jsou primárními kandidáty na léčbu.