Jaké jsou běžné příčiny hnisu v blistrech?

Obvyklé příčiny hnisu v puchýrech jsou bakteriální infekce, které jsou ve většině případů méně závažné, ale mohou někdy vést k dalším komplikacím. Většina typů hnisu je výsledkem purulentní infekce, při které je imunitní systém spuštěn v boji proti škodlivým bakteriím. Pus v puchýrech se často vyskytuje v podmínkách povrchu kůže, jako je akné, folikulitida, drobné popáleniny nebo opary způsobené virem typu I herpes simplex. Jiné příčiny hnisu v tkáních vnitřního těla zahrnují strep hrdlo, zubní abscesy nebo infikované mandle.

Mírné popáleniny na pokožce často tvoří bubliny plněné tekutinou v důsledku poškození podkladové tkáně a malých cév. Kapalina uvnitř jedné z těchto vředů je známá jako sérum a funguje jako ochranná vrstva pro poškozenou tkáň. Při vypouštění blistru je běžná praxe s jedním z těchto popálení, může zavést bakterie, které vedou k tvorbě hnisových buněk. Když buňky imunitních buněk napadají napadené bakterie, výsledky hnisu se zhoršují, když se tyto buňky rozpadají a zemřou. Buňky tvořící pus v puchýrech se nazývají neutrofily a nakonec se rozpadají i po úspěšném potlačení infekčních bakterií.

Pus v puchýřkách se často vyskytuje v případech akné, když trpí nebo popouští postižení. Dermatologové často doporučují tuto praxi, protože mohou zhoršit vzhled počátečního vady a zvýšit šance na infekci a jizvení. Folikulitida je infekce vlasových folikulů, které vedou k malým bublinám naplněným hnisem v místě, kde vlasy nejprve vyroste ze skalpu nebo jiného povrchu pokožky. Studené vředy, které byly otevřeny také běžně rozvíjejí pus v blistrech kvůli zavádění bakterií. Každá z těchto stavů pokožky se obvykle léčí rychleji, když pacienti trpí rukama často, aplikují topické antibakteriální léky a jinak se nedotýkají vředů.

Interní infekce mohou také vést k tvorbě bublin naplněných hnisem. Tento problém je častý u infekcí krku, jako je strep a tonzilitida. Tonsilky, které se pravidelně rozpadají v puchýrech s hnisem, mohou být obzvlášť znepokojivé a obvykle vyžadují chirurgický zákrok k úplnému odstranění tohoto stavu. Zubní abscesy se vyskytují při bakteriální invazi v zubním kanálu a mohou být další příčinou bolestivých vředů v ústech plných hnisu. Zatímco tyto typy zdravotních stavů jsou nepříjemné, jsou obvykle vyloučeny rutinními chirurgickými postupy a antibiotiky.