Jaké jsou běžné příčiny hnisu na pokožce hlavy?

Různé stavy mohou vést k rozvoji hnisu na pokožce hlavy. Jednou z nejčastějších příčin je folikulitida, při níž bakterie se tvoří ve vlasových folikulích na pokožce hlavy, což vede k infekcím, které se mohou pohybovat od mírných, akné-podobných skvrn až po hluboké bolestivé vředy. Pus se často vyvíjí u případů kožních onemocnění, houbové infekce pokožky hlavy, která často postihuje děti. To může také být výsledkem stavu, který se nazývá dissecting cellulitis, kde velké neinfikované pustuly se tvoří pod kůží pokožky hlavy, poškozují folikuly a obvykle způsobují vypadávání vlasů.

Pus na pokožce hlavy je často způsobena folikulitidou. Tento stav, který je v podstatě bakteriální infekcí folikulů, se může vyskytnout mnoha způsoby, včetně poškození folikulů způsobených nadměrným taháním nebo podrážděním, nahromaděním potu na pokožce hlavy nebo nadměrným vystavením působení horkých nebo vlhkých prostředí, jako jsou sauny nebo horké Vany. U některých lidí jsou infekce mírné a postihují pouze horní vrstvy kůže, což způsobuje malé, bílé pustuly, které připomínají pupínky. Jiní mohou vyvinout závažnější, hlubší infekce, které se mohou proměnit v tvrdé bolestivé bolesti, které vyžadují lékařskou pomoc, aby se zabránilo zničení folikulů a jizvení.

Dalším problémem, který často vede k hnisu na pokožce hlavy, je kožní onemocnění, také známá jako tinea capitis. Kožní onemocnění je vysoce nákazlivá houbová infekce, která se běžně vyskytuje u dětí. Zpočátku způsobuje olupující, svrbivou vyrážku, ale jak probíhá onemocnění, postižená osoba může také mít alergickou reakci na houbu, která způsobuje, že v oblasti vzniknou opuchlé, hnisovité blistry. Tyto léze mohou vykašlat a nakazit, a pokud je léčivo ponecháno, může nakonec způsobit zjizvení a vypadávání vlasů. Kožní onemocnění může být často úspěšně léčeno včas bez lékařského zákroku s použitím dobrých hygienických a volně prodejných antimykotických léků, ale případy, které se nedají snadno vyčistit nebo vykazovat příznaky závažnější infekce, často vyžadují léky na předpis.

Pacienti s disekční celulitidou také obvykle tvoří hnis na pokožce hlavy. Jedním z hlavních příznaků tohoto onemocnění je tvorba puchýřů pod kůží na velkých plochách pokožky hlavy. Tyto počáteční kapsy hnisu obvykle nejsou kvůli infekci a neobsahují bakterie. Časem však může tento stav poškodit nebo zničit folikuly a může se objevit sekundární bakteriální infekce. Tento stav často vede k výrazné zjizvení a plešatosti na velkých částech pokožky hlavy.