Jaké jsou běžné příčiny bolesti na hrudi a prsu?

Bolest na hrudi a prsou může být tělem způsobem, jak sám varovat před případným poškozením struktury hrudníku. Příčiny se liší od hormonálních změn na plicní nebo kardiální příhody. Existují dva typy bolesti na hrudníku: somatické a viscerální. Somatická bolest může pocházet z kůže nebo svalů a kostí a je často označována jako ostrý, bodavý pocit. Viscerální bolest pochází z orgánů a dutinových obložení.

Osoba s bolestmi na hrudi a na prsou může zaznamenat několik různých příznaků. Patří sem dýchavičnost, pocit pálení za hrudní kostí a bolest, která vyzařuje do paží, ramen a krku. Mezi další příznaky patří závratě, hojné pocení a potíže s polknutím. Na dotyk je také pocit citlivosti na hrudi.

Muskuloskeletální bolesti na hrudi a prsou jsou obvykle důsledkem svalové deformace z namáhavých aktivit, jako je cvičení a sport nebo přímý fyzický dopad. Další možnou příčinou tohoto příznaku je syndrom vyklouzlého žebra, který je důsledkem zvýšené pohyblivosti 8. až 10. žeber. Tato žebra, na rozdíl od ostatních sedmi párů, nejsou připojena k hrudní kosti. Somatická bolest na hrudi je diagnostikována v 15 až 30% případů.

Plicní bolest na hrudi je bolest, která naopak pochází z plic. Nejčastějšími zdroji jsou chronický kašel, pneumonie a astma. Ve vzácných případech mohou závažné zdravotní stavy, jako je pleurodie, pneumotorax nebo plicní embolie, způsobit intenzivní bolest v hrudi. Pacienti se srpkovitou anémií mohou trpět akutním hrudním syndromem, což je potenciálně fatální vasookluzivní stav.

U žen je hormonální změna nejčastější příčinou bolesti na hrudi a prsou. Mohlo to být způsobeno puberty, premenstruačním syndromem (PMS) nebo menstruací. Mezi jiné pohlavně specifické stavy, které přispívají k bolesti na hrudi, patří těhotenství, menopauza a fibrocystické onemocnění prsů. Existují také určité léky, které přispívají k bolesti, jako jsou diuretika, spironolakton a methyldopa. Mezi další příčiny patří infekce prsu, šindele a poškození jater z alkoholismu.

Srdeční bolesti na hrudi jsou považovány za nejnebezpečnější a život ohrožující všechny bolesti na hrudníku, nejčastější formou je angina. Toto je, když jsou vnitřní stěny arterií blokovány kvůli tvorbě plaku nebo cholesterolu. Prinzmetalova angina je typ anginy, která dočasně omezuje krevní oběh do srdce, což způsobuje srdeční křeče. Toto se obvykle vyskytuje, když je tělo v klidu a může být spojeno s koronárními srdečními chorobami. Jedinci, kteří trpí dlouhotrvajícími křečemi nebo těžkou hrudní částí, se doporučují konzultovat s jejich lékaři.