Jaké jsou běžné příčiny bolesti během orgasmu?

Bolest během orgasmu se může stát jak mužům, tak ženám. Spíše než považovat to za podmínku sama o sobě, je to obvykle příznak jiné poruchy. Může být přičítán svalovým křečemi nebo přítomen u žen, které mají jiné problémy s reprodukčním zdravím. Muži, kteří zažívají bolesti během orgasmu, mohou také zažívat svalový spasmus nebo mít infekci, která musí být léčena. Tento příznak může být také vedlejším účinkem některých typů rakoviny mužů.

Když žena zažívá bolesti během orgasmu, může se cítit jako křeče v dolní části břicha. Někteří pacienti uvádějí, že bolest vyzařuje nahoru nebo dolů do oblasti konečníku. To může trvat kdekoli mezi několika minutami a několika hodinami po orgasmu.

Tyto příznaky mohou být způsobeny svalovými křečemi v břišní oblasti, které se vyskytují po vyvrcholení ženy. Dalšími možnými příčinami bolesti během orgasmu u žen jsou gynekologické obavy, jako je endometrióza, cysty vaječníků nebo fibroidy. Endometrióza je stav, kdy tkáň normálně přítomná v podšívce dělohy se připojí k jiným orgánům. Ovariální cysty se vyskytují, když se vajíčko neuvolní z vaječníku a na jeho místě se vytvoří vak naplněný tekutinou. Fibroidy jsou nemaligní nádory, které rostou na stěnách dělohy.

Muži mohou také zažít bolesti během orgasmu. Kontrakce v dolní části břicha a oblasti pánve mohou vysvětlit nepohodlí, zvláště pokud je pocit bolesti v oblasti u močové trubice nebo prostaty. Bolest lze také vysvětlit jako důsledek infekce prostaty. V takovém případě budou antibiotika potřebná k léčbě onemocnění a zmírnění bolesti.

Dalším vysvětlením bolesti spojené s orgasmem u mužů je to, že je spojeno s operací rakoviny prostaty. Někteří pacienti, kteří podstoupili radikální prostatektomii k chirurgickému odstranění prostaty, stejně jako okolní tkáň, hlásí bolesti orgasmu, když obnoví sexuální aktivitu. Tato bolest může vyvolat pocit pálení v perineálních a dolních břichových oblastech těla.

Každý, kdo zažívá bolesti během orgasmu, by si měl objednat schůzku s lékařem primární péče. Poskytnutí co nejpodrobnější informace o povaze a místě nepohodlí pomůže lékaři určit příčinu problému. V situacích, kdy není bolest spojena s infekcí nebo se základním zdravotním problémem, může lékař před zahájením sexuální aktivity doporučit užít analgetický lék proti bolesti.