Existuje něco jako dobrý stres?

Slovo stres je často spojeno pouze s negativními stresory, jako je přepracování a zdravotní komplikace. Přesto existuje také taková věc, jako je dobrý stres. Říká se tomu Eustress a ten termín byl vytvořen vědcem Hansem Seilem, který vytvořil teorii stresu. Eu je Řeka pro dobro nebo dobře.

Podle Seyle, když tělo reaguje na pocity strachu, hněvu a bolesti, reaguje podobným způsobem na příjemnější pocity, jako je vzrušení, očekávání a naplnění. Oba typy stresorů způsobují sekreci hormonu, která může způsobit změnu krevního tlaku a další účinky v těle. Jediný skutečný rozdíl mezi dobrým stresem a špatným stresem spočívá v tom, že pozitivní typ není řekl, aby byl stejně škodlivý pro celkovou wellness tělu. Chronické negativní stresory, jako je přepracování a úzkost, se považují za způsobující trvalé nežádoucí účinky na tělo.

Hans Seyle začal zkoumat koncept stresu v roce 1936 v Montrealu v Quebecké univerzitě McGill. Poznamenal, že stres byl reakcí těla, aby se pokusil přizpůsobit se stresorům. Seyle dospěl k závěru, že pokud bude stres pokračovat nebo chronický, může nastat patologický nebo nezdravý stav. Protože stres nejen ovlivňuje tělo fyzicky, ale i duševně a emocionálně, dobrý stres může pozitivně přispět k zdraví a zdraví.

Dobré stres může vytvořit emocionální pocity wellness. Například stres, který žák v právu zažívá při studiu, může mít za následek silný smysl pro úspěch, když absolvuje zkoušku a je schopen začít pracovat jako právník. Naplnění, které přináší dobrý stres, může také nastat v den svatby nebo při dokončení něčeho náročného, ​​ale přesto obohacujícího. Například, herec může zažít fázi strachu a mít doprovodné pocity stresu, jako jsou motýly v pocitu žaludku, zpocené dlaně a rychlé tlukot srdce, ale poté, co výkon může být skvělý, že překonat jeho strach dost natočit hru .