Je bezpečné užívat cetirizin v těhotenství?

Bezpečné používání cetirizinu v těhotenství není zaručeno. Tento ne-sedativní antihistaminik nebyl prokázán ve vědeckých studiích lidí, které by způsobily teratogenní účinky na lidské plody, ale cetirizin je zařazen jako léčivo kategorie B, což naznačuje potřebu opatrnosti kvůli nedostatku údajů z lidských studií o možnosti Vrozených vad. Stejně jako u mnoha jiných léků na předpis a léky bez předpisu, užívání cetirizinu v těhotenství může ovlivnit zdravý vývoj nenarozeného dítěte. Doporučuje se, aby užívání cetirizinu během těhotenství bylo omezeno na okolnosti, kdy potenciální rizika jednoznačně vyváží léčebné přínosy. Zatímco cetirizin v těhotenství může být ospravedlněn kvůli zdravotním podmínkám těhotné ženy, je tento přípravek kontraindikován pro kojící matky, protože je známo, že je vylučován do mateřského mléka.

Některé cetirizinové přípravky obsahují kombinaci cetirizinu a decongestantu, jako je pseudoefedrin. Názvy některých z těchto produktů jsou Aller-Tec ™ D, Cetiri-D, Wal Zyr ™ D a Zyrtec-D®. Jednotlivci by měli konzultovat své lékaře ohledně užívání těchto kombinovaných léčiv obsahujících cetirizin v těhotenství.

Cetirizin je ne-sedativní antihistaminikum nebo blokátor receptorů H-1, používaný při léčbě symptomů alergie, jako je svědění nosu, svědění oka a kýchání. Může se také použít ke snížení svědění některých druhů včel, ale nebrání tvorbě nových včel. Mezi nesedační antihistaminiky patří cetirizin (značky Zyrtec®, Wal-zyr ™, Alleroff nebo Aller-Tec ™), fexofenadin (značka Allegra®) a loratidin (značka Claritin®). Tyto léky někdy působí sedativně na některé osoby, ale jejich název vyplývá ze skutečnosti, že tyto léky jsou méně pravděpodobné, že způsobí sedaci než tradiční antihistaminika, jako je difenhydramin (značka Benadryl®). Ze tří nesedativních antihistaminií je cetirizin nejčastěji způsobující určitý stupeň ospalosti, přičemž 14% jedinců hlásilo ospalost při užívání této drogy.

Vedle ospalosti mohou další potenciální nežádoucí účinky cetirizinu zahrnovat bolest hlavy, bolest v krku, nevolnost, sucho v ústech nebo pocit nervozity. Možné závažné nežádoucí účinky, které vyžadují nutnou lékařskou pomoc, zahrnují otoky, závratě, změny vidění, vyrážku, změny srdečního tepu nebo potíže s dýcháním. Jedinci, kteří užívají jakýkoliv antihistaminikum, by se měli vyvarovat konzumace alkoholu, což by mohlo zesílit vedlejší účinky ospalosti. Cetirizin by mohl mít škodlivé interakce s jinými léky, které způsobují ospalost. Mohou zahrnovat další antihistaminika, stejně jako léky na spaní, narkotika, svalové relaxanci, záchvaty nebo psychiatrické léky.