Jaké jsou vlastnosti sebeúcty?

Vlastnosti sebeúcty zahrnují různé úrovně důvěry, postoje k budoucnosti a obecné zdraví vztahů s ostatními lidmi. Tyto chování a osobnostní rysy mohou být zcela odlišné v závislosti na tom, zda má člověk sebevědomí vysokou nebo nízkou. Přijatá teorie sebeúcty tvrdí, že vychází z nutnosti získat souhlas, který začíná brzy v životě. Někdo, kdo vyrůstá v nefunkčním prostředí, má tendenci vyvíjet negativní charakteristiky sebeúcty, které často způsobují různé problémy v celém životě. Mentálně a emocionálně zdravé počáteční roky se tak promítají do vlastností dobrého sebeúcty.

Úrovně sebevědomí patří k nejznámějším charakteristikám sebeúcty. Lidé se zdravou úrovní sebeúcty mají pevné přesvědčení ve svých názorech a myšlenkách a také si uvědomují, že jejich pohledy mají hodnotu, i když se liší od ostatních. Tento druh důvěryhodnosti jim umožňuje, aby si vybrali své vlastní životy bez nutnosti souhlasu nebo souhlasu druhých. Vyšší úrovně sebeúcty také dávají lidem možnost se sami sebe líbit za to, kdo jsou v současnosti, aniž by si přáli změny v minulosti i budoucnosti. Nedostatek osobní odpovědnosti může být společným znakem mezi lidmi bez důvěry v důvěru ve vlastní schopnosti a rozhodovací schopnosti.

Nedostatkem obav nebo negativity je další z významných vlastností sebeúcty. Nízká sebeúcta často vede k tomu, že lidé mají pocit, že nemají pod kontrolou jejich bezprostřední budoucnost, a často se snaží o své rozhodnutí a hlasovou kritiku často o sobě. Často mají pocit, že životy a okolnosti ostatních jsou mnohem lepší než jejich vlastní, i když ve skutečnosti to není nutně pravda. Mnozí tvrdí, že očekávají nejhorší ze života, aby se vyhnuli utrpení zklamání. Ti, kteří mají více pozitivních vlastností sebevědomí, mají tendenci cítit se více optimističtější a spokojeni se svým životem obecně.

Schopnost vytvářet zdravé vztahy s ostatními je silně závislá na sebevědomí. Lidé, kteří jsou schopni laskavě milovat sami, jsou ti, kteří jsou schopni milovat i ostatní bez vzájemné závislosti nebo jiných vlastností špatného sebevědomí. Špatný obraz sebe sama může často vést k častému konfliktu s ostatními, potíže s komunikací a problémy s intimitou. Dobré vztahy mohou obecně vyplývat z pozitivních vlastností sebevědomí, jako je učení se od chyb a rozpoznání potřeb obou stran ve vztahu.