Jaké jsou příčiny suchého hackerského kašle?

Suchý hackerský kašel je typ neproduktivního kašle, který je nejčastěji způsoben kouřením, astmatem, alergiemi, bronchitidou a nachlazeními. Lidé, kteří kouří, mohou někdy vyvolat chronický suchý kašel kvůli dráždivým účinkům v cigaretách. Některé nemoci, jako je například nachlazení nebo bronchitida, mohou také způsobit tento typ kašle. Kašel způsobený astmatem nebo alergií je často důsledkem podráždění v krku. Kašel způsobený onemocněním obvykle trvá kratší dobu než chronický kuřácký kašel. Existuje řada způsobů, jak pomoci léčit suchý kašel, včetně potlačujících tekutin a pastilky, horkého čaje a zvlhčovačů.

Lidé, kteří trpí alergií nebo astmatem, mohou dostat podrážděné nosní pasáže a častěji pocítit tkáně krku než jiné osoby. Toto podráždění by mohlo způsobit suchý hackerský kašel. Jiné příznaky alergie mohou zahrnovat časté kýchání, svrbení nosu nebo krku a vodnaté oči. Dýchací potíže a dýchavičnost mohou být také příznaky astmatu. Pokud je kašel způsoben alergií nebo astmatem, obvykle zmizí, když ostatní příznaky nemoci ustoupí.

Bronchitida je další nemoc, která může někdy způsobit suchý hackerský kašel. Osoba s bronchitidou může mít suchý kašel jako jeden z prvních příznaků onemocnění. Suchý kašel se obvykle stává produkčním kašlem, jakmile onemocnění postupuje, pak se na konci onemocnění znovu objeví suché kašel. Kašel způsobený bronchitidou může často trvat měsíce poté, co ostatní příznaky zmizely. Jiné příznaky bronchitidy mohou zahrnovat sípání, mírnou horečku a těsnost v hrudi.

Suchý hackerský kašel by mohl také být způsoben běžnou zimou a jinými virovými infekcemi. Studený virus může vstoupit do těla nosem a cestovat do krku. Kašel je jedním z reakcí těla na virus – pokus o vyloučení viru a prevenci infekce. Stejně jako u bronchitidy může být jedním z prvních příznaků nachlazení hackerský kašel a tento kašel by mohl ztratit poté, co ostatní příznaky nachlazení zmizely.

Existují možnosti léčby pro suchý hackerský kašel. Produktivní kašel může být prospěšné, protože vylučuje hlen a zárodky z těla, a proto nemusí vyžadovat léčbu. Pokud je však podrážděný kašel nebo ticho kašel, může být léčba užitečná. Přípravky proti potírání kašle, kapky proti kašli, zvlhčovače místností a horký čaj s citronem a medem mohou všechny pomoci při léčbě kašle. Vyhýbání se látkám, které způsobují podráždění, může rovněž pomoci zastavit suchý kašel.