Jaké jsou nejlepší zdroje vitamínu C?

Vitamín C přichází v různých tvarech, velikostech a příchutích, ale nejlepší zdroje vitamínu C nejsou nejběžnější. Ačkoli oranžová může být nejznámějším jídlem vitaminu C, není to nejúčinnější zdroj vitaminu C. Zdravá denní dávka této živinové výživy pochází jak z ovoce, tak ze zeleniny spolu s doplňky vitaminu C. Některé z nejlepších přírodních zdrojů vitaminu C zahrnují třešeň, mango, broskev, jahody, brokolice a tomato.

Ovoce, které nabízí největší záběr vitamínu C, je málo známá třešňovka acerola, tzv. Třešeň Barbados, třešeň Puerto Rican a třešeň západní Indie. Šťáva z tohoto hořkého červeného bobulí se může pochlubit 1600 miligramů vitamínu C na 3,5 gramů (100 gramů). To je více než desetinásobek množství vitaminu C v pomerančovém džusu. Několik dodatečných druhů ovoce vitaminu C nabízí více než 100 miligramů na 3,5 gramů (100 gramů), včetně guavy, lychee a manga. Jiné silné vitamíny C zahrnují kiwi, broskev, papája, jahody a meloun.

Nejúčinnější rostlinné zdroje vitaminu C pocházejí z pepřové rodiny s horkými chilli papričkami, které doplní seznam o více než 240 miligramů vitaminu C na 100 gramů. Mezi další silné vitamíny C patří zelenina, červená paprika, brokolice, zelená paprika, zelí, rajčata a růžičková kapusta. Veggie a rajčatové šťávy poskytují také dostatek vitaminu C, ale mají sklon k vysokému obsahu sodíku, takže nejsou nejlepší volbou pro každého, kdo sleduje jejich příjem soli.

Také známý jako kyselina askorbová, vitamín C je užíván jako denní doplněk mnoha lidí. Nutriční odborníci a lékaři však doporučují zdravé vitamíny C jako nejúčinnější způsob, jak konzumovat vitamín C. Doporučuje se, aby dospělí muži každý den konzumovali asi 90 miligramů vitaminu C a že dospělí ženy konzumují asi 75 miligramů denně. Vitamín C pomáhá tělu bojovat s infekcí, má protizánětlivé vlastnosti a pomáhá předcházet onemocnění dásní, kloubům, rakovině, kardiovaskulárním chorobám a některým chronickým onemocněním.