Jaké jsou nejlepší vitamíny pro dnu?

Většina lékařských odborníků souhlasí s tím, že neexistuje snadná fixace při léčbě nebo prevenci dny, ale konzumace stravy bohaté na vitamín C a vitamín B, zvláště B6 a B12, může přispět ke snížení zánětu a vzplanutí. Mnoho poskytovatelů péče doporučuje denní multivitaminový přípravek, který obsahuje vysoké dávky těchto a dalších vitamínů a minerálů. Některé další doplňky, zejména kvercetin a vápník, jsou všeobecně považovány za užitečné také pro dny dýchacích cest, a také při konzumaci pravidelných dávek rybího oleje, který má vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Obecně však neexistuje žádný lék na léčbu dny. Obvykle se doporučuje pít hodně vody, získat spoustu cvičení a jíst zdravou a vyváženou stravu s vysokým obsahem ovoce, zeleniny a celých zrn. Vitamínové a minerální doplňky mohou pomoci, ale většinou fungují jako součást přísnějšího plánu životního stylu.

Dna je bolestivá zánětlivá onemocnění, která způsobuje otok a tlak v kloubech nohou a kotníku a je často nejhlubší ve špičce. Je to způsobeno vysokými hladinami kyseliny močové v krevním oběhu, které se vytvářejí a v podstatě uvíznou v kloubech. Kyselina močová není sama o sobě problematická a v normálních úrovních je opravdu důležitá pro mnoho základních funkcí těla. Může to však způsobit problémy, když dojde k narušení a spojování, a dna je jedním z možných následků.

Většina lékařů naznačuje, že pacienti trpící dnou mění svou celkovou dietu a pomáhají přirozeně zmírnit stav. Některé potraviny jsou bohaté na puriny, sloučeniny, které přispívají k tvorbě kyseliny močové. Puriny jsou přírodní látky, které jsou přítomny ve všech buňkách lidského těla. Když se puriny rozpadají, kyselina močová se hromadí a krystalizuje v krevním oběhu. Kyselina močová se drží na kloubech a způsobuje silnou bolest. Maso z organů, sušené fazole, houby, špenát, chřest, hovězí maso a měkkýši jsou jen několika příklady potravin obsahujících vysokou purinu a jejich minimalizace nebo eliminace mohou často pomoci.

Začlenění potravin, jako jsou tmavé bobule, mastné kyseliny a štíhlé rostlinné bílkoviny jako sójové boby, mohou také v mnoha případech uvolnit dnu nebo alespoň minimalizovat její příznaky. Někteří učenci navrhli, že důvodem, proč tyto potraviny pomáhají, je to, že mají vysoký obsah přírodních vitamínů a minerálů. Někdy užívání doplňků může mít podobné výsledky a množství vitamínů pro dnu může být užitečné.

U většiny pacientů je klíčem k prevenci dny a snížení počtu záchvatů snížení množství kyseliny močové, která proudí v krevním řečišti. Přísun vitaminu C s prodlouženým uvolňováním s flavonoidy může často přispět k dosažení tohoto cíle. Vitamin C je vitamin, který snižuje hladinu kyseliny močové v těle přirozeně, obvykle tím, že se připojí k kyselině a propláchne to v moči.

Většina vitamínů v rodině B může být také užitečná. V této rodině je osm vitamínů, a přestože jsou všechny příbuzné a všechny mohou být užitečné, tři stojí, pokud jde o dnu: vitamín B6, vitamin B9, také známý jako kyselina listová a vitamín B12, také známý jako kobalamin. Ve vysokých koncentracích tyto vitaminy pro dnu mohou bránit enzymu, který přeměňuje puriny na kyselinu močovou.

Několik dalších minerálů a sloučenin hraje podobné role. Quercetin, což je flavanol, je jedním příkladem. Tato sloučenina, která se přirozeně vyskytuje ve většině druhů ovoce a zeleniny, ale je dostupná i na některých místech jako samostatný přípravek, může bránit lepení kyseliny močové, což může omezit akumulaci kloubů. Podobně citrát draselný a vápník zvyšují hladinu pH v těle, což pomáhá odstranit kyselinu močovou z těla.

Rybí olej je sloučenina s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin a pravidelné doplňování může být spojeno se snížením vzplanutí dny. Omega-3 jsou známé antioxidanty. Některé studie naznačují, že lidé, kteří pravidelně užívají olej, obvykle ve formě kapslí, ale někdy i jako kapalina, mohou zmírnit zánět a zmírnit bolesti kloubů, ale úleva obvykle závisí na trvalém užívání. Jakmile člověk přestane užívat doplňky, obvykle přestane přijímat nějaké výhody.

Většina odborníků se shoduje, že zdravý životní styl je rozhodující pro léčbu dny a ve většině případů je nejlepším přístupem ten, který obsahuje vitaminy a minerály spolu s pravidelným cvičením a celkovou zdravou, chudou stravou a vysokým obsahem vlákniny. Pít více vody a omezit spotřebu alkoholu může také pomoci snížit hladinu kyseliny močové.