Jaké jsou některé příčiny vypadávání vlasů?

Ztráta vlasů, nazývaná také alopecie, může být způsobena řadou faktorů. Nejběžnějšími jsou plešatost, stres, určité léky, určité jedy, nedostatek hormonů nebo nadbytek, nebo autoimunitní stavy.

Plešatost mužského a ženského typu jsou obvykle zděděné. Ty mají tendenci způsobovat vypadávání vlasů u mužů na vrcholu hlavy. Boční a zadní část vlasů může zůstat v mnoha případech. U žen se na vrcholech hlavy vyskytuje plešatost ženského typu s postupným ztenčováním vlasů.

Množství léčby může pomáhat zpomalit tyto stavy nebo se někteří obracet na transplantaci vlasů. Mnozí jednoduše přijímají plešatost, která je u mužů obzvlášť běžná. U žen je taková ztráta vlasů méně společensky přijatelná.

Emocionální stres může způsobit, že lidé ztratí vlasy a stres na samotných vlasech může také způsobit postupnou ztrátu vlasů. Ženy a muži, kteří si opékají vlasy v napnutých pletencích nebo používají ponytails, pravděpodobně ztratí vlasy, než ti, kteří opustí vlasy. Cornrows, které trhají vlasy, často způsobují ztrátu vlasů.

Různé množství léků je spojeno se ztrátou vlasů. Mezi ně patří mnoho běžných léků, jako jsou antidepresiva, léky k léčbě artritidy, ACE inhibitory, antikoagulancia, beta-blokátory a léky na kontrolu cholesterolu, antikoncepční pilulky a steroidy. Tyto léky neovlivňují všechny stejně. Ve většině případů však chemoterapie bude mít vždy za následek dočasnou plešatost nebo ztenčení vlasů. Obvykle vlasy roste po ukončení chemoterapie.

Nedostatek hormonu nebo nedostatek vhodné výživy mohou také způsobit ztrátu vlasů. Ženy často zaznamenávají zeslabení vlasů při vstupu do menopauzy. Navíc ženy, které byly nedávno těhotné, zaznamenávají určitou ztrátu po těhotenství. To je způsobeno klesajícími hladinami hormonu HCG. Ženy, které vstupují do menopauzy, mají klesající hladinu estrogenu, což může mít za následek určité ztenčení vlasů.

Někdy dodatečné hladiny hormonů, jako hormony štítné žlázy nebo estrogen a progesteron od antikoncepčních tablet způsobují ztrátu vlasů. Podvýživa je také spojena s nějakou alopecí. Příležitostně může tento stav naznačovat otravu, neboť vysoká hladina rtuti a olova může způsobit vypadnutí vlasů.

V relativně běžném stavu jsou alopecie areata, vlasy jsou ztraceny v náplastech. To je myšlenka být autoimunní založená, a postihuje asi jedno procento populace. Vlasy jsou léčeny tělem jako cizí materiál a jsou skutečně napadány. Tato podmínka je přechodná u asi 80% lidí, kteří ji mají. Dalších 20% může mít záchvaty vypadávání vlasů a obnovení vlasů.

Jiné autoimunitní stavy jsou také spojeny se ztrátou vlasů, zvláště s lupusem. Není jasné, zda samotný lupus způsobuje změnu vlasů, nebo léčba lupusu, což je obecně steroidy, vede ke ztrátě vlasů. Podmínky jako například Hashimotova tyroiditida jsou také spojeny se ztrátou vlasů, ale opět není jasné, zda se jedná o samotný stav nebo léčbu štítnou žlázou.