Jaké jsou nejlepší tipy pro zotavení?

Procedura elektrochirurgické excizie smyčky (LEEP) používá kus elektrifikovaného drátu, aby odstranil abnormální buňky z ženského děložního čípku. To se obvykle považuje za rychlou proceduru, která je poměrně bezpečná, i když vyžaduje několik týdnů. Během této doby se pacientům obvykle doporučuje, aby co nejvíce odpočívali, vyhýbat se namáhavému cvičení, jakmile se zotaví. Mírné křeče a některé krvácení jsou časté při regeneraci LEEP, zatímco nadměrné krvácení a silná bolest nejsou. Obzvláště těžké období menstruace není typické, protože tento postup by neměl skutečně ovlivnit menstruaci nebo těhotenství a jakékoli neočekávané příznaky by měly být zmíněny u lékaře.

Během zotavení se pacientům obvykle doporučuje odpočívat v prvních dnech po léčbě. Mnoho pacientů se po tomto okamžiku může pohodlně dostat a chodit, a to dokonce i při obnově činností, které mohou zahrnovat práci – pokud to není příliš fyzicky náročné. Po uplynutí asi týdne, kdy je to snadné, pacienti mohou být schopni zahájit cvičení, pokud je to žádoucí. Doporučuje se, aby přestali cvičit a navštěvovali lékaře, pokud zjistí nadměrné vaginální krvácení, protože to může znamenat, že recuperace LEEP neprobíhá dobře. Protože pacienti léčí tento postup, obvykle se doporučuje, aby se vyvarovali sexuálního styku po dobu nejméně tří týdnů.

Je časté zaznamenat určité křeče brzy po léčbě LEEP a ve většině případů může acetaminofen nebo ibuprofen pomoci zmírnit nepohodlí. To je také považováno za normální k pokožce nebo krvácet lehce od vaginy po dobu až několika týdnů. Během této doby mnoho lékařů doporučuje používat podložku nebo vložku do spodního prádla, ačkoli tampony by neměly být vloženy asi měsíc po léčbě. Silné krvácení a sraženiny se obvykle nepovažují za normální a je třeba je okamžitě zmínit u lékaře. Totéž lze říci o zápachu, horečce a silné bolest v břiše, protože to také neznamená normální zotavení LEEP.

Ve většině případů pacientova perioda není tímto postupem ovlivněna. Znamená to, že menstruace by se měla vyskytnout jako obvykle při zotavení LEEP a lékaři by měli být informováni, zda se zdá, že období je mnohem těžší nebo bolestivější, než je typické. Ženy by také měly sledovat jen několik rizik, která přicházejí s tímto procesem, přičemž infekce je jen jednou z nich. Cervix také může být trochu užší, což nese malou šanci způsobit neplodnost. V mnoha případech však ženy, které čekají, dokud nezačtou LEEP zotavení, mohou pokračovat ve zdravé těhotenství.