Jaké jsou běžné příčiny závratě a únavy?

Závratě a únavě – často označované jako DFS – mohou být způsobeny širokou škálou faktorů týkajících se zdraví, životního prostředí a životního stylu. I když je zcela normální pocit závratě nebo únava při rychlém posunu pozice nebo při nadměrné aktivitě, přetrvávající příznaky, že jsou lehké a silně unavené, jsou často příznaky závažnějšího problému. Některé problémy, které by mohly vést k těmto problémům, zahrnují dehydratace, nadměrné vyčerpání a nedostatek spánku, vystavení škodlivým chemikáliím nebo špatné kvalitě ovzduší a zdravotní problémy, jako je anémie, cukrovka a syndrom chronické únavy.

Jednou z nejčastějších příčin symptomů, jako je závratě, mdloba, svalová slabost nebo únava, je dehydratace. K tomu dochází tehdy, když tělo používá více tekutin než je užíváno nebo užívá diuretika, které poškozují tělo vody. Tělo reaguje snížením krevního tlaku a zpomalením funkce ledvin. Je velmi důležité, aby lidé denně vypili spoustu vody, zejména pokud jsou na slunci nebo velmi aktivní, aby snížili šance na dehydratace a prožívání těchto vedlejších účinků nebo dokonce dlouhodobých zdravotních problémů.

Nejvíce zřejmými příčinami závratí a únavy jsou nadměrné vyčerpání z práce příliš mnoho hodin nebo provádění extrémních cvičení, po kterých následuje velmi málo odpočinku nebo bez jídla. Tělo potřebuje čas na doplňování paliva, takže správný spánek, výživa a hydratace jsou velmi důležité, aby se snížila pravděpodobnost, že se budete cítit nemocní. Lidé mohou často bojovat s pocity mdloby nebo slabosti tím, že si pečlivěji pečují o sebe, konzumují potraviny bohaté na vitamíny a živiny, pijí spoustu vody a dostávají alespoň osm hodin spánku za noc.

Environmentální faktory, jako je například dýchání znečištěného vzduchu nasycené znečišťujícími látkami, bydlení v domácnosti s problémy s vytápěním a klimatizačními systémy a dýchání chemických výparů, mohou také způsobit, že se člověk může otupit nebo se cítit extrémně unavený. V některých případech se může stát, že se jedná o slabé vlasy nebo se vyhnat. Přestože nelze zabránit všem kontaminaci ovzduší, při dobrém zdravotním stavu je důležitá prevence při přítomnosti škodlivých chemikálií, opravy topných a vzduchových zařízení a používání klimatizačních zařízení a filtrů.

Zdravotní problémy, které postihují krevní, nervové, svalové a lymfatické systémy, mohou způsobit přetrvávající pocity závratí, slabosti nebo únavy. Některé z těchto častějších onemocnění zahrnují diabetes, kolísání krevního tlaku, anémii, lupus, tyreoidální a další hormonální nerovnováhy, chronickou únavu, fibromyalgii a mrtvice. Jedinci, kteří trpí stále závratě a únavou, která nemá zjevnou příčinu, by se měli poradit s kvalifikovaným lékařem, aby zjistili, zda je přítomen zdravotní problém a zda má lékařskou péči.