Jaké jsou běžné příčiny dušnosti a únavy?

Dýchavičnost a únava jsou symptomy, které se mohou projevit při mnoha fyzických stavech a poruchách, včetně endokrinních poruch, poruch srdečních a cévních cest, onemocnění plic a anémie nebo jako vedlejší účinky léků. Tyto dva příznaky jsou nejčastěji spojeny s přírůstkem hmotnosti, omezenou atletickou schopností, depresí a úzkostí. Lékař by mohl hledat důkazy poukazující na jednu z těchto příčin před testováním na méně časté podmínky.

Fráze “dušnost” může znamenat různé věci různým lidem. U některých lidí to může znamenat, že se cítí neschopní dýchat tak hluboce, jako obvykle, protože se jejich plíce nezvětší stejně, jako obvykle, nebo se cítí přetížené. Pro ostatní to znamená, že i když se její plíce cítí jasně a dokáží se nadechnout, cítí potřebu dýchat mnohem rychleji nebo hlouběji – nebo obojí – než normálně. Tyto dvě různé definice mohou vyplývat z různých příčin a nedorozumění mezi lékařem a pacientem může vést k nesprávné diagnóze.

Stejným způsobem může mít únava několik významů. Fyzická únava zahrnuje únavu ve specifických svalech a pocit letargie v celém těle. Existuje také významný rozdíl mezi duševní a fyzickou únavou. Duševní únava může znamenat přetrvávající ospalost nebo celkovou neschopnost koncentrace. Znovu pacient musí být co nejjasnější s jeho poskytovatelem zdravotní péče o tom, jaký typ únavy se cítí.

Je známo, že běžné endokrinní poruchy, cukrovka, tyreoiditida a nadledvinová únava způsobují jak dechovou slabost, tak únava. Thyroiditida může být způsobena několika problémy, z nichž mnohé jsou autoimunitní poruchy. Obvykle jsou ty, které zahrnují nízkou funkci štítné žlázy, zodpovědné za tyto příznaky. Nadledvinová únava často souvisí s hypotyreózou, protože nadledviny se pokusí kompenzovat hormonální nerovnováhu způsobenou nedostatečnou funkcí štítné žlázy.

Poruchy srdečních a cévních příhod zahrnují městnavé srdeční selhání a onemocnění koronární arterie. Pokud dojde k dechu, když je člověk v klidu, zejména při ležení, srdeční selhání je silná možnost. Onemocnění koronární arterie je vyznačeno nedostatkem dechu, ke kterému dochází, zatímco osoba je aktivní a obvykle se vyskytuje spolu s bolestí na hrudi.

Plicní onemocnění, jako je astma, pneumonie a rakovina plic, může způsobit jak dechovou slabost, tak únavu, protože dochází k přetížení plic nebo zúžení dýchacích cest uvnitř plic. Kašel a těsnost v hrudníku se pravděpodobně vyskytnou, pokud je za těmito příznaky jedna z těchto podmínek. Anémie, dramaticky nízký počet červených krvinek, které jsou k dispozici k přenosu kyslíku z plic do všech ostatních buněk v těle, může také vést k dechu a únavě.

Některé léky uvádějí dušnost a únavu jako možné vedlejší účinky. Pokud byl nový lék zahájen před nástupem příznaků, lékař může určit, zda je zodpovědný za příznaky. Každý, kdo má problémy s dýcháním po podání léku nebo během normální fyzické aktivity, by měl kontaktovat lékaře co nejdříve.