Co jsou nares?

Nares jsou vnější otvory nosu, známější mnohým laikům jako nosní dírky. Nares se spojují s nosními průchody a umožňují zvířatům vdechovat nosem. Kromě toho, že jsou otvory pro nasávání vzduchu k dýchání, nosní dírky se také používají k cídění, s organistickými látkami citlivými na zápach, které se nacházejí uvnitř nosu, a zpracovávají a interpretují informace o čichách. Tyto informace se používají pro všechno od toho, aby se snažili identifikovat mléko, které vyrazilo a nemělo by být spotřebováno.

Jedna nosní dírka je známá jako naris. Nos má ve skutečnosti dvě sady nozdry, druhá sada je umístěna uvnitř nosu, kde nejsou vidět. Nares jsou odděleny strukturou známou jako septum. U některých lidí je přepážka pokřivená nebo rozbitá, což může rušit dýchání. V některých případech septum chybí nebo je značně poškozeno a místo toho, aby měl dva nosní průchody, lidé mají ve vnitřní části nosu jednu velkou otevřenou dutinu.

Nares jsou lemovány jemnými vlasy, které jsou navrženy tak, aby zachycovaly částice tak, aby nemohly vstoupit do průdušnice a do plic. Jsou také lemovány hlenem produkovaným buňkami uvnitř nosní dutiny. Hlien udržuje nozdry mazané, aby nezasychaly, když prochází vzduch, a také působí, aby se zablokoval materiál předtím, než narazí do průdušnice, takže plíce nejsou podrážděny pytem, ​​prachem a jinými materiály.

Velikost a tvar nosu se může mezi lidmi značně lišit a částečně závisí na celkovém tvaru nosu. Někdy se lidé rozhodnou mít kosmetickou operaci na nosu, aby změnili tvar nosu nebo nozdry z estetických důvodů. Plastická chirurgie se také používá k rekonstrukci nosu, pokud byla poraněna, a na řešení vrozených vad, které narušují schopnost pohodlného dýchání. Chirurgické procedury mohou být také prováděny u osob s poruchami spánku, které se týkají změn struktury nosu k řešení poruchy a pomáhají pacientovi snadněji dýchat.

Kromě obsluhy řady biologických funkcí mohou nary také sloužit jako užitečné místo pro poskytování léků. Nos vstřebává léky snadno přes hlenové membrány a některé léky se připravují jako nosní spreje nebo inhalátory, které jsou nafouknuty do nosu. Léky lze také nanést do nosu. Doručení přes nos umožňuje, aby léky byly rychle vstřebávány do krevního oběhu, aby mohly začít pracovat rychle.