Je bezpečné užívat olanzapin alkoholem?

Většina lékařů doporučuje užívání olanzapinu s alkoholem, protože interakce mezi látkami může vést k vážným zdravotním rizikům. Olanzapin spolu s dalšími psychoaktivními látkami má potenciál posílit účinky alkoholu v mozku jednotlivce, což má za následek abnormální funkci. Existuje také možnost interakce ovlivňující kardiovaskulární zdraví pacienta. Ačkoli někteří lékaři mohou pacientům dovolit určitou volnost při užívání olanzapinu alkoholem, je to pouze po důkladném testování a v minimálních množstvích. Obecně platí, že pokud je pod olanzapinem, je nejlepší vyhnout se alkoholu, aby se minimalizovaly zdravotní rizika.

Olanzapin a alkohol mají obzvlášť depresivní vlastnosti, přičemž jejich vzájemné užívání může mít kumulativní účinek. Pacienti, kteří užívají olanzapin spolu s alkoholem, jsou náchylní k záchvatům závažné ospalosti a zmatenosti, které by mohly zvýšit riziko fyzické újmy. Někteří odborníci se domnívají, že kombinace těchto dvou látek by mohla vést ke vzniku komásu nebo smrti, pokud se užívá ve významných množstvích. Kombinace by také mohla snížit krevní tlak jednotlivce na abnormální hladiny, což způsobuje problémy v oběhovém systému. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků olanzinu je negativní funkce jater, která by se mohla zhoršit pravidelnou konzumací alkoholu.

Obecně platí, že jedinci, kteří potřebují olanzapin, by neměli konzumovat alkohol bez ohledu na to, zda užívají drogu. Nejčastějším užíváním olanzapinu je léčba schizofrenie, bipolární poruchy a dalších psychických poruch. Konzumace alkoholu je již dlouho známo, že zhoršuje příznaky duševních problémů. Ve skutečnosti je zneužívání alkoholu samo o sobě považováno za duševní onemocnění.

Pacienti však mohou užívat olanzapin spolu s alkoholem, pokud je jejich lékař vyčistí. Obvykle trvá jeden až dva měsíce léčby bez alkoholu, aby se zjistilo, zda má nebo nemá nějaký negativní vliv na systém pacienta. Doba pozorování se mění v závislosti na trvání jiných léků, které by pacient mohl užívat, neboť interakce s olanzapinem se mohou u jednotlivých pacientů lišit. Jakmile lékař vyčistí pacienta za pití alkoholu, pacient může konzumovat alkoholické nápoje v omezeném množství.

Přestože v některých případech je přípravek olanzapin užíván s alkoholem, většina odborníků mu odporuje. Existuje šance, že někteří pacienti mohou překročit doporučené množství a vystavit se riziku ublížení, protože alkohol má sklon zamlžovat úsudek osoby a snížit jeho inhibice. Je také možné, že po určitém množství konzumace alkoholu se objeví negativní interakce s olanzapinem.