Jaké jsou vředy v ústech?

Vředy v ústech, nebo vředy v žaludku, jsou otevřené vředy, které se vyvíjejí uvnitř osobních úst. Jsou způsobeny řadou věcí, včetně virů, bakterií a rakoviny. Někdy se vředy vyvíjejí jako výsledek zdravotního stavu, zatímco jiné se tvoří, zatímco osoba používá určitý druh léků. Vředy v ústech se mohou také vytvářet, protože vnitřní část úst je zraněna, například z tvrdého skusu na tvář nebo po chemické dráždění tkání ústní dutiny.

V některých případech dochází k tvorbě vředů způsobených vlastním imunitním systémem člověka. V takovém případě může imunitní systém reagovat na cizí těleso nebo léčit ústní tkáň, jako by byl cizí, což by v postižené oblasti způsobilo bolesti. Někteří lidé se zdá být náchylní k jejich rozvoji, když jsou unavení, zdůrazněni nebo nemocní s nesouvisejícím stavem. Mohou také vznikat ve vztahu k hormonálním výkyvům a náhlé ztrátě hmotnosti. Vředy v ústech se mohou dokonce vyvinout během menstruačního období ženy nebo v důsledku nedostatku vitamínů.

Pokud má člověk poranění, postižená oblast může ztuhnout nebo spálit. Může se objevit místo nebo náraz, ačkoli je obvykle nahrazen otevřenou bolestí. Délka trvání vředu, aby se plně vyvinula, může záviset na tom, co způsobilo vřed.

Typicky jsou vředy v ústech bělavé, nažloutlé nebo šedavé a jsou obklopeny červenou oblastí zánětu. V některých případech se kolem tkáně vředu tvoří bílý kruh. Barevná oblast uvnitř zarudlého zánětu se obvykle rozvíjí, protože v místě vředu se vytvořily vrstvy bílkoviny nazývané fibrin. Někdy člověk také zažívá zduřené žlázy v oblasti pod čelistní čárou, zatímco má bolest v ránu.

Časté vředy v ústní dutině samy o sobě odcházejí, aniž by vyžadovaly žádnou lékařskou péči. Někdy lidé používají orální tlumení, aby snížili bolest a aby s nimi žili snáze. V závislosti na závažnosti případu může osoba potřebovat lék na předpis, který by utrácel oblast. U menších případů je možno léčit léky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Ve velmi těžkých případech může lékař předepisovat antibiotika nebo steroidy k léčení ran.

Obvykle se pacienti zaměřují pouze na léčbu příznaků vředů v ústech, neboť jejich příčiny jsou často nediagnostikované. Pokud je známá specifická příčina bolesti křečových žil, může lékař také ošetřit tento stav. Osoba by měla vyhledat lékařskou pomoc, pokud trpí více než tři týdny.