Jaké jsou některé příčiny předčasné vypadávání vlasů?

Předčasná ztráta vlasů nebo plešatost má mnoho příčin, ale nejčastější je androgénní alopecie, nazývaná také plešatost mužského nebo ženského typu. V tomto stavu mají přítomnost extra hormonů, testosteronu a DHT, vliv na rostoucí cyklus vlasů, což způsobuje více než obvyklé vypadávání vlasů a smrt vlasových folikulů. Odborníci z oboru lékařů odhadují, že z této příčiny se vyskytuje nejméně 90% případů časné ztráty vlasů.

Ztráta vlasů u žen, zvláště když dosáhnou konce 30. a 40. let a začnou produkovat méně estrogenu, může být spojena s tímto poklesem hormonů. Ženy, které byly těhotné, mohou mít během těhotenství obzvlášť silné a lesklé vlasy kvůli extra estrogenu. Když hladiny začnou klesat, růst vlasů se zpomalí a některé folikuly mohou zemřít. Estrogenová terapie může zpomalit tuto ztrátu vlasů, ale existují i ​​některé nevýhody, které by ji mohly využít. To je spojeno s mnohem vyššími riziky u některých typů rakoviny a hormonální substituční terapie se používá s mnohem menší frekvencí, než kdysi.

Vědci také poukazují na mnoho léků, které mohou vést k předčasnému vypadávání vlasů. Například hormon štítné žlázy může způsobit vypadávání vlasů, i když nedostatek thyroidního hormonu může také způsobit ztrátu vlasů. Jistě léky, jako jsou léky užívané pro chemoterapii, způsobují i ​​dočasnou ztrátu vlasů, ačkoliv se po ukončení léčby zpravidla rozmnožují. Některé léky na poruchy nálady a záchvaty, jako je karbamazepin, které často užívají lidé s bipolární poruchou, mohou způsobit vypadávání vlasů stejně jako mnoho antidepresiv. Léky, které označují ztrátu vlasů jako vedlejší účinek, nemusí nutně znamenat, že je zajištěna nebo bude významná, jen že existuje potenciál.

Podvýživa může ovlivnit růst vlasů a vést k předčasnému vypadávání vlasů. Když je člověk těžce podvyživený nebo má stav jako syndrom dráždivého střeva, tělo buď nemá přístup k potřebným vitamínům a minerálním látkám nebo je nemůže absorbovat. Plešatost může být výsledkem i u velmi malých dětí. Znovu, tato ztráta vlasů nemusí nutně způsobit smrt vlasových folikulů a pokud je dosaženo dostatečné výživy, ztráta vlasů může být dočasná.

Dalším stavem, který může mít za následek nepravidelnou plešatost, je trichotillomania, porucha vyznačená nutkavou touhou vyndat vlasy. Trichotillomania je považována za podobnou obsesivně-kompulzivní poruše a může reagovat na léčbu určitými antidepresivy a kognitivní behaviorální terapií. Zatímco to pokračuje, nadměrné tahání vlasů může poškodit vlasové folikuly až do okamžiku, kdy již nefungují. Nejlepší je, aby se tento stav předčasně vyřešil, aby se předešlo takovým škodám.