Jaké jsou nejlepší tipy pro styk po hysterektomii?

Žena se může cítit obavami z potenciálního nepohodlí při pohlavním styku po hysterektomii. Mezi nejlepší tipy pro pohlavní styk po hysterektomii patří ty, které zahrnují hledání radu lékaře, komunikaci s partnerem, zapojení do alternativních forem sexuální intimity a uvolnění zpět do sexuálního styku. Pokud žena podstoupila plnou hysterektomii, může zjistit, že hormonální substituční léčba pomáhá zlepšit jízdu a pohodlí. Použití volně prodejného lubrikantu může také pomoci a poradenství může být prospěšné, pokud je úzkost těžká nebo trvalá.

Jedním z nejlepších tipů pro sex po hysterektomii je hledat a řídit se lékařskou radou. Lékař může poradit pacientovi s hysterektomií, když se může bezpečně znovu setkat. Pacient by se neměl zapojit do pohlavního styku, dokud lékař neříká, že je bezpečný, protože příliš krátký sex může vést k většímu nepohodlí. Navíc může mít příčiny příliš brzy vliv na vývoj závažné infekce.

Dalším dobrým tipem je požádat svého lékaře o hormonální substituční terapii. Pacienti, kteří mají plnou hysterektomii, odstraní nejen dělohu, ale i vaječníky. Při vymizení vaječníků dochází ke změně hormonální produkce pacienta a může přispět k výraznému snížení sexuální frekvence a méně mazání vagíny. Optování na hormonální substituční terapii může pomoci pacientovi zlepšit jízdu a při sexuální aktivitě zaznamenat menší nepohodlí.

Použití lubrikantu může také pomoci ženě, aby se cítila pohodlněji během sexuální aktivity, která následuje po zotavení z hysterektomie. Jako další přínos může lubrikační látka napomoci k tomu, aby pohlavní styk byl pro oba partnery příjemnější. Tyto maziva lze zakoupit přes přepážku v obchodech s drogami a potravinami i online.

Žena může také zažít větší spokojenost a méně nepohodlí, pokud si vezme čas, než obnoví pohlavní styk. Může například mluvit se svým partnerem o jejích obavách a nejprve obnovit další druhy sexuální intimity. Úzkost může snížit přirozené mazání ženy a způsobit svalové napětí. Ušetření pohlavního styku, když se cítí méně úzkostlivá, může na druhé straně pomoci zajistit, aby vaginální suchost a svalové napětí nebyly příliš problémem. Komunikace s partnerem může navíc přispět k užívání po obnovení pohlavního styku.

Pocit úzkosti při obnovení pohlavního styku po hysterektomii je běžné a normální. Pokud úzkost trvá delší dobu nebo přetrvává navzdory ženské touze obnovit pohlavní styk s podporujícím partnerem, může požádat o pomoc poradce. Poradenství může pomáhat ženě, aby se cítila méně nervózní a odborníci mohou pomoci ženě vyvinout způsob, jak relaxovat před stykem.