Jaké jsou endometriální ablační vedlejší účinky?

Nejběžnější vedlejší účinky endometriální ablace zahrnují horečku, křeče a nevolnost bezprostředně po operaci. Není také neobvyklé, že ženy, které podstupují tento postup, pociťují únavu a časté močení po krátkou dobu, obvykle jen několik dní po operaci ablace. Pacientům je doporučeno, aby těhotenství po ablaci endometria nebylo pravděpodobné, i když se vyskytne, existuje zvýšené riziko potratu. Endometriální nebo děložní ablace se obvykle provádí u žen s nepravidelnými menstruačními cykly, které se vyznačují neobvykle velkým množstvím ztráty krve během cyklu. Operace se často provádí u pacientů s onemocněním, jako je endometrióza, a je prováděna pouze po selhání dalších konzervativnějších léčebných postupů.

Procedura ablace endometria je navržena tak, aby zničila tenkou vrstvu děložní dělohy, což často vedlo k neplodnosti. Po odstranění biologické tkáně se pacientův menstruační cyklus úplně zastaví nebo je značně snížen v závažnosti a ztrátě krve. Existuje několik způsobů ablace, které zahrnují zmrazení vrstvy obložení, použití ohřáté tekutiny a laserovou chirurgii.

Většina pacientů zaznamenává časté nežádoucí účinky spojené s ablací endometria, jako je bolest, křeče a nevolnost. Ve většině případů jsou tyto příznaky krátkodobé a jsou často přítomny po dobu přibližně čtyř dnů. Nízkotlaké horečky se často vyskytují ablačními pacienty spolu s pocity únavy. Mnoho žen si všimne tenké, vodnaté, krvavé výtoky v hodinách a dnech po operaci. Podobně jako u ostatních častých vedlejších účinků ablace endometria, tyto účinky obvykle nejsou dlouhodobé a pacient se rychle uzdraví.

Ženy doporučené pro ablaci endometria jsou doporučovány na počátku procesu, že tento postup bude s největší pravděpodobností způsobovat neplodnost, i když těhotenství může dojít zřídka. V případě těhotenství po ablaci endometria, většina těhotenství spontánně přeruší nebo poruší. I v těchto případech je fyzické nebezpečí pro ženu minimální, nicméně většina lékařů se zajímá o emocionální zdraví pacienta. Z tohoto důvodu někteří lékaři naznačují, že ablační pacienti užívají alternativní formy antikoncepce k prevenci těhotenství po zotavení z postupu.

Zatímco většina pacientů se zotavuje z operace s malými až žádnými potížemi, objevily se důkazy o závažnějších nežádoucích účinků ablace endometria. Pacienti si stěžovali na bolesti způsobené menstruačními příznaky po křečích, únavě a bolesti zad, které se objevují měsíce po ukončení léčby. Další potenciální, ale vzácná rizika, která je možná při ablaci endometria, zahrnují jak infekci z operace, tak dlouhodobé těžké krvácení.