Jaké jsou běžné příčiny otoku kůže?

Existuje mnoho potenciálních příčin opuchu kůže. Mezi nejběžnější patří alergie, ekzémy a kontaktní dermatitida. Člověk může také vyvolat otoky kůže kvůli bakteriální infekci nazvané celulitida. V mnoha případech není otok kůže nebezpečný. Silné otoky a otoky pokožky, které jsou způsobeny závažnou infekcí, se však mohou stát život ohrožující.

Alergie patří k běžným příčinám otoku. Když má osoba alergii, imunitní systém reaguje na alergen, jako by to byl cizí útočník. Imunitní systém způsobuje uvolňování určitých chemikálií v těle, včetně jednoho nazývaného histamin. Když se histamin uvolní pod kůži, způsobí kůži bobtnání a může vést ke zarudnutí a svědění. V některých případech to může být život ohrožující.

Další častou příčinou oteklé kůže je ekzém, označovaný také jako atopická dermatitida. Tento chronický stav je poznamenán zánětem kůže, který je doprovázen svěděním. To je nejčastější u dětí, ale někteří lidé to prožívají později v životě. Ekzém je často pozorován u lidí, kteří mají alergie jako senná rýma nebo trpí astmatem. I když se může objevit na kterékoli části pokožky, je pravděpodobně postižena kůže na pažích a pod kolena pacienta.

Kontaktní dermatitida, která se vyvine, když se něco, co se dotýká pokožky, způsobí, že se zapálí, je dalším běžným stavem, který může způsobit otok kůže. Existuje mnoho látek, které mohou tuto reakci vyvolat. Například osoba může vyvstávat kontaktní dermatitidu kvůli mýdlu, detergentu nebo parfému. Někteří lidé ji také rozvíjejí poté, co se jejich pokožka dostala do styku s určitými druhy šperků nebo jedovatými plevele, jako je dubový dub. Červená, svědivá vyrážka a otok způsobený kontaktní dermatitidou nejsou nebezpečné a nemohou být předány ostatním.

Jednotlivec může také trpět otokem kůže v důsledku stavu nazvaného celulitidy, který je způsoben bakteriemi. Označuje ho otoky, zčervenání pokožky, které se při dotyku cítí teplo a bolest. Tato infekce kůže může začít s jednou oblastí a pak se rychle rozšířit do jiných částí pokožky. Celulitida může postihnout jakoukoli část těla osoby, ale kůže nohou je nejčastěji postižená. Pokud není celulitida včas úspěšně léčena, může ohrozit život pacienta.