Jaké jsou běžné potraviny s methioninem?

Methionin je jedna z devíti esenciálních aminokyselin, které tělo samo o sobě nevytváří. Musí se místo toho vstřebat do těla jístmi potravin obsahujícími methionin. Maso, vejce, mléčné výrobky a jiné živočišné zdroje poskytují nejvyšší množství metioninu. Jiné potraviny s methioninem obsahují zeleninu, luštěniny, ořechy a semena. Zdroje přírodních potravin jsou nejlepší pro získání požadovaných aminokyselin, nicméně někteří lidé mohou vyžadovat doplňky, pokud nejsou schopni jíst dostatek potravin s methioninem a dalšími esenciálními aminokyselinami.

Nejvyšší množství přírodního methioninu se vyskytuje ve vejcích, kuřecích prsouch, krůtech a rybách. Nejběžnější potravinou s metioninem v nejvyšších množstvích je vaječná bílá, buď sušená nebo čerstvá. Ne všechny rybí odrůdy obsahují vysoké hladiny této esenciální aminokyseliny. Aljašský halibut vařený s pokožkou obsahuje nejvyšší množství methioninu ze všech různých druhů ryb. Tuňák, mošt, severní šťuka, treska tichomořská a treska obecná, treska jednoskvrnná, treska jedlá, slunovrat a dolphinfish obsahují více než 1200 mg methioninu na porci.

Výrobky ze sýru, jako je tvaroh, smetanový sýr, čedar a parmezán, mají také vysoký obsah methioninu. Několik zelené listové zeleniny, některé více obyčejné než jiné, jsou vysoké v esenciální aminokyseliny. Mořské řasy mají nejvyšší množství veškeré zeleniny, ačkoli více běžných potravin s metioninem zahrnuje zeleninové listy, špenát, cuketa, houby a chřest. Méně běžně používaná zelenina zahrnuje listy dýně, bambusové výhonky a taro listy. Některá zelenina mají vyšší hladinu methioninu, jestliže jsou konzumovány syrové, zatímco jiné zvyšují hodnotu vařením.

Ořechy, semena a luštěniny jsou běžné potraviny obsahující methionin, ačkoli hladiny na porci nejsou tak vysoké jako ty, které se nacházejí v živočišných a rostlinných zdrojích. Sezamová semínka, slunečnicová semínka, lněné semínko, kešu, pistácie, ořechy z Brazílie a pražená dýňová semena obsahují dostatečné množství methioninu. Většina z nich může být použita v přírodní formě nebo jako mouka, aby si udržely své hladiny methioninu.

Fazole, bílé fazole a černé fazole jsou dalšími běžnými potravinami s methioninem. Sójové boby a výrobky vyrobené ze sóji – jako jsou sójové bílkoviny, sójová omáčka, sójová mouka a tofu – poskytují vyšší hladiny methioninu než ostatní fazole a ořechy, poskytující minimálně 300 mg na porci. Sójový protein se běžně používá v doplňcích methioninu a aminokyselin, když potraviny s methioninem neposkytují potřebné množství stravy člověka.