Co jsou vláknité bradavice?

Bradavice jsou benigní buňky, které se vyvíjejí na kůži a které jsou obvykle vyvolány infekcemi z různých kmenů lidského papilomaviru (HPV). HPV může proniknout vrchní vrstvou pokožky přes otvor nebo řez a způsobit rychlý růst kožních buněk, které se nakonec vyvinou na bradavice. Bradavice jsou obecně pojmenovány podle jejich vzhledu a místa výskytu. Ty, které se objevují na krku, tváři, rtech, očních víčkách a někdy i v oblastech s tenkými kůží nohou a podpaží jsou známé jako filiformní bradavice. Tyto bradavice jsou obvykle dlouhé, štíhlé a masité.

Většina filiformních bradavic je infekční a může být přenášena dotykem na HPV infikovanou pokožku jiné osoby. Mohou být také přenášeny infikovaným jedincem do jiných částí jeho těla. Tento virus se také může šířit prostřednictvím sdílení ručníků, bund a jiných oděvů, které přišli do styku s oblastí infikovanou HPV. Přenos HPV je možný také na mokrých površích, jako jsou bazény, mokré podlahy šaten a dokonce i na mokré pantofle a boty. Je to proto, že v těchto prostředích může virus často přežít.

Jedinci se slabým imunitním systémem s největší pravděpodobností vyvinou tyto bradavice. Ti, kteří mají obnažené kůže a klouby, jsou také náchylnější k této infekci. Filiformní příznaky zahrnují svědění a krvácení postižené oblasti kůže. Tyto bradavice jsou obecně bezbolestné výrůstky. Pokud se však nacházejí v často otěrujících se oblastech, mohou se podrážet a mít za následek bolestivost a infekci.

Tyto bradavice jsou často benigní, ale mohou se stát obtěžujícími, protože se často nacházejí na obličeji. Některé z nich mohou po určité době zmizet. Dermatologové, lékaři, kteří léčí kožní infekce, jsou často těmi, kteří tyto bradavice odstraní.

Existuje několik možností léčby u jedinců s vláknitými bradavicemi. Patří sem použití předepsaných topických léků, kryoterapie, chirurgie a dalších alternativních způsobů léčby. Aplikace lokálních léků na postiženou oblast obvykle stimuluje imunitní systém, aby odvrátil růst HPV. Při kryoterapii se bradavice zmrazí aplikací kapalného dusíku.

Ti, kteří mají tvrdohlavé bradavice, se mohou rozhodnout, že budou podrobeni menší chirurgii nebo je budou odstraněni pomocí laserového paprsku. Použití laseru pro odstranění bradavic je někdy drahá možnost. Jiné formy léčby zahrnují alternativní léky, které používají přírodní produkty, které mohou trvale odstranit bradavice.