Co jsou kolenní osteofyty?

Kolenní osteofyty jsou malé ostrohy, které se tvoří v kolenním kloubu a kolem něj v důsledku chronického zánětu. Osteofy obecně jsou často spojeny s artritidou a jsou známkou základního problému spíše než být samostatným lékařským problémem. Léčba je k dispozici pro kolenní osteofyty, které se zabývají jak růstmi kostí, tak zánětem, který způsobuje rozvoj osteofytů. Péče může být pod dohledem společného specialisty nebo ortopedického chirurga.

Kostní výčnělky v koleni mohou kromě bolesti omezit rozsah pohybu. Mohou také vést k zánětu, udržet kloub v chronickém stavu bolesti a podráždění. Když se lidé hlásí lékaři s bolesti kolena, rentgenové záření je možné použít ke studiu kolena. Pokud jsou přítomny osteophyty, je možné hodnotit jejich závažnost a projednat je a vypracovat plán léčby.

U pacientů s relativně mírným zánětem a malými osteofyty lze k řešení problému použít protizánětlivé léky, léčbu bolesti a fyzikální terapii. Spoj může být pomalu posílen a pacient může být opatřen opěrkou. Zatímco návrat dokonalé funkce kloubů není možný, bolesti a bolesti pacienta budou omezené a může být možné obnovit mnoho aktivit.

Pokud jsou osteophyty závažné a způsobují vážné problémy, může být nutné zvážit operaci. V operaci kolena budou osteofyty kolena odstraněny a chirurg může provést další kroky k řešení zánětu v kloubu. Operace k náhradě kolen může být zvažována pro závažné případy, kdy je jasné, že kloub zůstane zdrojem chronické bolesti a frustrace pro pacienta.

Vzhledem k tomu, že lidé stárnou, mají větší pravděpodobnost vzniku zánětu v kloubech, jako je koleno. Sportovci a lidé s poraněním kolena v minulosti jsou vystaveni vyššímu riziku, protože jejich kolena byla tvrdější. U těchto jedinců mohou být kolenní osteofyty společnou součástí procesu stárnutí. Protahování kloubů a použití cvičení fyzikální terapie k jejich úpravě před příznaky zánětu a bolesti mohou být přínosné. Doporučuje se rovněž vyhledat lékařskou pomoc při bolestech kloubů, jelikož je diagnostikována starší artritida, tím více možností léčby bude k dispozici.

Lékař může použít osteofyty kolenního pacienta k posouzení vývoje progresivního onemocnění kloubů. Opakované rentgenové záření může ukázat, jak se kloub mění v průběhu času, a indikuje, zda pacient reaguje na léčbu.