Jaké jsou výhody užívání slin v očích?

Jedním z hlavních výhod používání slin v očích je to, že tak může pomoci lidem, kteří mají suché oči, mít vyšší vlhkost. Takto používané sliny mohou dokonce zachránit zrak člověka a zabránit dalšímu poškození očí. V některých případech mohou lidé také používat sliny, když řešení kontaktních čoček není k dispozici. Zatímco existují určité výhody pro použití slin na oči, existují také rizika spojená s tím.

Ačkoli to není rozšířená praxe, doktoři úspěšně používali sliny v očích k léčení lidí trpících extrémními podmínkami suchého oka. Je dokonce možné pravidelně používat sliny tímto způsobem transplantací slinné žlázy do oblasti očí tak, aby automaticky omyla oko. Při úspěšném provedení tohoto typu operací není běžně podporována a většina lékařů se pokusí použít další ošetření očí, než doporučí tento typ operace.

Chronické suché oči mohou způsobit vážné poškození rohovky a dokonce mohou mít za následek oslepnutí, pokud je povoleno pokračovat nebo se zhoršovat bez účinné léčby. Konstantní škrábání očního víčka na povrchu suchého oka může také způsobit opakované infekce. Sliny v očích jsou praktickým řešením pro některé osoby s extrémně suchými očními stavy, kdy jiné oční léčby nestačí. Považuje se za velmi choulostivou operaci, předchozí chirurgické transplantace slinné žlázy do oblasti očí byly z velké části úspěšné a mohou pravidelně dodat dostatek vlhkosti, aby se zachovala pozornost.

Specialisté na péči o oči obvykle nedoporučují používat sliny v očích, ale pokud není přístup k čisticímu roztoku pro kontaktní čočky dostupný, normální sliny mohou být použity k mazání očí a čištění čoček. Nicméně nebezpečí, že bakterie a zárodky přítomné ve slinách mohou způsobit konjunktivitidu a jiné oční infekce. Pouze v naléhavých případech, kdy nejsou k dispozici žádné další možnosti, lékaři doporučují používat sliny tímto způsobem.

Navzdory určitým varováním před použitím slin v očích studie ukazují, že sliny mají ve skutečnosti zdravé složky, jako jsou antibakteriální a antivirové vlastnosti. Sliny jsou také složeny převážně z vody a v některých kulturách jsou považovány za přírodní dezinfekční prostředky. Tyto přínosy však nejsou přítomny ve všech typech slin, protože abnormální slinné kultury mohou odhalit přítomnost onemocnění nebo infekčních vlastností. Takže, i když mohou existovat výhody při používání slin v očích pro některé, nemusí to být pravda pro všechny.