Jaké jsou cervikální lymfatické uzliny?

Cervikální lymfatické uzliny jsou žlázy lidského lymfatického systému, což je komplikovaná řada cév a průchodů, které přivádějí specializovanou tekutinu do srdce a většiny hlavních orgánů. Cervikální systém se nachází v krku a je přítomen u lidí obou pohlaví, dospělých i dětí. V systému je přibližně 300 jednotlivých uzlů. Mnoho z nich se nachází v blízkosti povrchu pokožky a lékařští odborníci je často cítí během rutinní zkoušky, aby získali pocit celkového zdraví člověka, protože mají tendenci k zvětšování, když je nemocná. Někdy otoky naznačují dočasný virus nebo intenzivní nachlazení, ale může také být příznakem vážnějších krevních stavů, jako je lymfom. Čím dříve jsou tyto druhy problémů diagnostikovány a léčeny, tím lepší je prognóza.

Lymf je čirá tekutina vyrobená převážně z bílkovin z krve a hraje velmi důležitou roli v imunitním systému těla. Lymfatický systém jako celek je poměrně rozsáhlý a pokrývá téměř všechny části těla. Je tvořena dvěma primárními součástmi: uzly a kapiláry. Uzly jsou svazky tkáně, kde jsou vytvořeny buňky známé jako lymfocyty, poté uvolněny do lymfatické tekutiny, kde budou naneseny a nakonec zavedeny kapilárou do krevního řečiště. Kapiláry jsou tenkostěnné nádoby, které umožňují vytlačování tekutiny ze systému, aniž by v krvi nebo jiné látce upadaly.

Téměř všechny lymfatické uzliny v hlavě, obličeji a krku jsou součástí cervikálního systému a většina odborníků odhaduje celkový počet pacientů přes 300. Některé jsou přímo v blízkosti povrchu kůže, obvykle pod bradou a na zadní straně Na krku, mnoho dalších je hluboko uvnitř svalové struktury a všechno, ale nedetekovatelné bez pokročilého lékařského skenování. Jsou klasifikovány různými způsoby, z velké části založené na jejich poloze.

Cervikální lymfatické uzliny jsou některé z nejznámějších uzlů lymfatického systému zčásti kvůli své roli v detekci onemocnění. Když tělo bojuje s nějakou závažnou infekcí, může dojít ke zduření všech nebo alespoň mnoha z lymfatických uzlin. To je obvykle důsledek problémů, které produkují dostatek tekutin, nebo problémy, které filtrují toxiny z krve a recyklují věci včas, aby umožnily systému pracovat podle potřeby pro optimální zdraví. Většinou se tento otok nedá zjistit zvenčí, ale v cervikálním systému to často může. Lidé někdy cítí hrudky těsně pod čelistmi nebo v horním hrdlu za uchem, když se objeví otoky.

Lékařským termínem pro zduření nebo zvětšení lymfatických uzlin je lymfadenopatie. Existuje mnoho různých důvodů, proč může pacient mít opuchnuté uzliny a může být obtížné diagnostikovat základní příčinu. V mnoha případech se uzly vrátí k normálu během jednoho až dvou týdnů, ale když opuch přetrvává, je třeba, aby jednotlivec navštívil lékaře, aby mohla být diagnostikována.

Jednou z nejčastějších příčin zduření lymfatických uzlin je mononukleóza. Mononukleóza, známá také jako “mono” nebo “polibek”, je způsobena virem Epstein-Barr. Může se šířit slinami, které často vyměňují pití z nápojů nebo náčiní infikované osoby, líbání je také běžnou metodou přenosu. Často je šíří lidé, kteří nevykazují žádné příznaky. To bývá nejčastější u dospívajících a mladých dospělých, ale téměř každý je citlivý. Mezi hlavní příznaky patří mimořádná únava, ztráta chuti k jídlu a ztráta hmotnosti, ale tento stav je často nejprve detekován vypuklými hrudkami z cervikálního lymfatického systému.

Lymfom je typ rakoviny, která postihuje lymfatický systém. Jedním z prvních příznaků je oteklé podpaží, slabiny nebo cervikální lymfatické uzliny. Lymfom spadá do dvou obecných kategorií: Hodgkinova choroba a Non-Hodgkinův lymfom.

Hodgkinova nemoc, u které existuje několik typů, zahrnuje specifický typ abnormálních lymfocytů nazývaných Reed-Sternbergovy buňky. Nehodgkinský lymfom také ovlivňuje lymfocyty, ale nezahrnuje vývoj buněk Reed-Sternberg. Existuje mnoho různých typů nehodgkinského lymfomu, v závislosti na tom, které lymfocyty jsou ovlivněny, velikosti rakovinných buněk, vzoru růstu buněk a dalších faktorů.